W zależności od odmiany wysokość łodygi wynosi od 30 do 100 centymetrów. Owoce różnych odmian papryki różnią się rozmiarem, kształtem i kolorem.
Co on lubi?
• Gleby lekkie, żyzne, gliniaste.
• W okresie wzrostu i rozwoju potrzebuje krótkiego światła dziennego.
„A potem wydarzyło się coś romantycznego. W wieku 45 lat zakochałam się w mężczyźnie starszym o 14 lat. Ale najdziwniejsze – moja ciąża.” Z życia
Po raz pierwszy zostałam mamą, nie rodząc dziecka. 'Co mnie obchodzą cudze dzieci. Niech to matki się o nie martwią' – mówiłam i nie wytrzymałam
"W sensie, skąd macie brać pieniądze – zdziwiłam się – nie pracujecie, a ja muszę. Syn z synową żyli z tego, co im przesyłałam z Anglii." Z życia
Hybryd psa i kota. Zdjęcia tego zwierza bardzo popularne w sieci
• Papryka, szczególnie w wieku sadzonek, lubi częste, ale rzadkie podlewanie ciepłą wodą (+ 24-25 ° C).
• Wielki miłośnik potasu.
• Preferuje ciepłą glebę (+ 18-24 ° C) i ciepłe powietrze (około + 25 ° C). Optymalna temperatura dla wzrostu i rozwoju to + 22-28 ° C. Gdy temperatura spadnie do + 15 ° C - przestaje się rozwijać. Dorosła roślina jest w stanie tolerować niewielkie przymrozki (ale nie poniżej -1 ° C).
Czego nie lubi?
Najmniejsze uszkodzenie korzeni. Pieprz ma słabą regenerację korzeni.
Nie lubi najmniejszego pogłębienia podczas przesadzania.
Nie lubi gliny, kwaśnej gleby, dlatego nie lubi torfu. Słabo toleruje świeży obornik i nadmiar azotu, wysokie dawki nawozów mineralnych, zagęszczone nasadzenia, wysokie temperatury w szklarni (powyżej + 35 ° C), gwałtowne spadki temperatury (ponad 15 stopni), podlewanie zimną wodą (poniżej +20), bezpośrednie słońce w południe.
Jak prawidłowo siać?
Nasiona wysiewać na głębokość 2-3 cm. Faktem jest, że papryki nie można pogłębiać podczas zbioru i przesadzania, gdyż może to spowodować gnicie pogłębionej części łodygi. Dlatego należy go natychmiast wysiać na duże głębokości, w przeciwnym razie system korzeniowy powstanie zbyt blisko powierzchni, a krzew będzie nadal niestabilny. Ponadto będzie cierpieć z powodu suszy.
Następnie jak zwykle przykryj górną część szklanki lub folii, umieść w ciepłym miejscu i poczekaj na sadzonki.
Orchidea. Jak nie kupić „problematycznej” rośliny
Papryka może rosnąć bardzo szybko, w 6-7 dniu, jeśli utrzymasz temperaturę gleby na poziomie + 28-32 ° C. Nie można podnieść temperatury powyżej + 36-40 ° C, nasiona stracą zdolność kiełkowania przy długotrwałych wysokich temperaturach. Jeśli temperatura gleby spadnie do + 25-27 ° C, pieprz wykiełkuje w ciągu 14-15 dni. W temperaturze około +22 ° C zajmie to około 20 dni. Papryka może w ogóle nie kiełkować w temperaturze gleby poniżej +20 ° C, aw niższej temperaturze nasiona po prostu gniją.
Jak uprawiać sadzonki?
Nie trzeba siać zbyt wcześnie: do momentu pojawienia się słońca sadzonki pieprzu nie wypuszczą pierwszego prawdziwego liścia, nawet gdy są oświetlone. A to wpłynie na jakość sadzonek i upraw.
Gdy tylko pojawią się pierwsze pętle drabiny, nie czekając na pojawienie się innych, konieczne jest umieszczenie pojemności pod świetlówką i obniżenie temperatury do + 16-18 ° C. Jeśli poczekasz na inne sadzonki, liścień najsilniejszych roślin, które pojawiły się, zostanie rozciągnięty, sadzonki będą cywetowe i słabe. Po 4-5 dniach temperaturę można podnieść do + 22-25 ° C. Pieprz kocha ciepło, nie można go umieścić na parapecie w pobliżu szyby. Jednocześnie bardzo kocha światło, chociaż nie rozciąga się jak pomidor, gdy brakuje światła. Na nim przy otwieraniu liści liścienia, w punkcie wzrostu, kładzie się program rozwoju. W przypadku niedostatecznego światła w tym momencie zamiast rozwidlenia, w którym kładzie się pierwszy pączek, zostaną ułożone liście, co oznacza, że pączkowanie i owocowanie będzie w przyszłości opóźnione.
Papryka lepiej nurkować w obecności 3-4 prawdziwych liści. Podczas przesadzania najważniejsze - nie uszkadzaj systemu korzeniowego. W pieprzu w żadnym wypadku nie skracaj głównego korzenia! Sadzonki nie są pogłębione, sadzi się je na tej samej głębokości, na której rosły. Nie spiesz się, aby przeszczepić paprykę: im jest starszy, tym łatwiej jest przeszczepić. Pierwsze 2-3 dni po zerwaniu sadzonek nie są podświetlone. Następnie musisz włączać światła nie więcej niż 8 godzin dziennie.
Doniczek torfowych lepiej nie używać do sadzonek.
Papryka ma zwarty system korzeniowy, ale nie należy jej sadzić w zbyt małych pojemnikach, ponieważ w małej objętości korzenie są skręcone w kulkę i długo po przesadzeniu na miejsce nie rośnie głęboko i szeroko.
Lądujemy w stałym miejscu
W przypadku sadzenia w glebie (wiek sadzonki 60 dni) pieprz nie jest pogłębiony, ale sadzony w taki sam sposób, w jaki wyrósł w doniczce. Nie ma potrzeby zagęszczania nasadzeń, ponieważ doprowadzi to do zgnilizny łodygi. Paprykę najlepiej uprawiać osobno, w niskiej szklarni, gdzie nie będzie gwałtownego spadku temperatury.
Paprykę można uprawiać wzdłuż rzędów pomidorów, wtedy będzie mniej podatna na mszyce.
Karmienie i pojenie
Wskaźnikiem dobrego samopoczucia papryki jest jaśniejszy kolor młodych liści w porównaniu z innymi.
Gdy tylko na sadzonce pojawił się nowy liść - zapuścił korzenie i można go teraz karmić.
Lepiej jest podlewać, a także pomidora, a nie wodą i słabym roztworem nawozu mineralnego. Papryka nie toleruje najmniejszego wysuszenia wierzchniej warstwy gleby.
Nisko rosnących odmian i mieszańców nie można wiązać i nie formować.
Wysoki trzeba związać i uformować, również musi: stopniowo usuwać wszystkie liście do widelca łodygi, stale usuwać wszystkie pasierbów do widelca. Czasami w widelcu powstają trzy łodygi zamiast dwóch, trzecią lepiej jest usunąć. Należy również usunąć wszystkie gałązki i pąki skierowane do wnętrza krzewu, ponieważ te gałązki gęstnieją i ocieniają krzew, a owoce wewnętrznych pąków brzydko rosną. Pod koniec lipca (tak jak na pomidorach) należy odciąć wszystkie pąki i kwiaty,
Wtedy pod koniec września będzie dużo owoców, w przeciwnym razie będzie jeden drobiazg, który nie miał czasu na wzrost.
Jeśli chcesz uzyskać bardzo dużą paprykę lub wyhodować własne nasiona, powinieneś zostawić ten owoc i zabrać z niego nasiona. Jeśli chcesz uzyskać dużo papryki, ten owoc należy zrywać na etapie pączkowania tak wcześnie, jak to możliwe. W tym przypadku owoce oczywiście nie będą bardzo duże, ponieważ waga rośliny daje ten sam plon: lub kilka, ale duże owoce lub wiele, ale małe.
Więcej ciekawych artykułów na kolezanka.com