Tukanowate w całej swojej różnorodności, a jest ich aż 37 gatunków, zamieszkują lasy Ameryki Południowej i Środkowej.
Być może wielu zgodzi się, że charakterystyczną cechą tego ptaka jest jego masywny i jasny dziób. Możesz pomyśleć, że ptak nosi bardzo ciężką broń, ale tak nie jest. Dziób tukana jest wystarczająco lekki. Jego strukturę można porównać do twardej gąbki, zawiera wiele małych pustek-naczynek.
Tukan nie może używać dzioba do żłobienia obudowy, chociaż tukan i dzięcioł są krewnymi. Dlatego tukany szukają starych dziupli innych ptaków, w których później osiedlają się.
"W sensie, skąd macie brać pieniądze – zdziwiłam się – nie pracujecie, a ja muszę. Syn z synową żyli z tego, co im przesyłałam z Anglii." Z życia
Dziecko zostawiło psa i notatkę w parku. Płakali prawie wszyscy
Top 10 zaskakujących ciekawostek o kotach. Mało kto o tym wie
Hybryd psa i kota. Zdjęcia tego zwierza bardzo popularne w sieci
Jeśli przyjrzysz się uważnie dziobowi na zdjęciu, zobaczysz postrzępione krawędzie. Najwyraźniej taka struktura dzioba była potrzebna do wygodniejszego odżywiania, aby owoce można było łatwo dosięgnąć i zmiażdżyć.
Wiele gatunków tukanów to zwierzęta wysoce społeczne. Żyją w sforach, łatwo się zbierają, a całe stado może spieszyć się, by pomóc koledze w tarapatach.
Poza tym nie można temu ptakowi odebrać ciekawości i ekscentryczności. Uwielbiają się bawić, pukać patykiem w gałąź, czasem nawet śpiewać, choć te dźwięki bardziej przypominają rechot żab niż melodyjne wytwarzanie dźwięków.
Tukany latają niechętnie i niezbyt mistrzowsko. Najczęstszą rzeczą dla tukana jest przeskakiwanie z gałęzi na gałąź.