Tukanowate w całej swojej różnorodności, a jest ich aż 37 gatunków, zamieszkują lasy Ameryki Południowej i Środkowej.
Być może wielu zgodzi się, że charakterystyczną cechą tego ptaka jest jego masywny i jasny dziób. Możesz pomyśleć, że ptak nosi bardzo ciężką broń, ale tak nie jest. Dziób tukana jest wystarczająco lekki. Jego strukturę można porównać do twardej gąbki, zawiera wiele małych pustek-naczynek.
Tukan nie może używać dzioba do żłobienia obudowy, chociaż tukan i dzięcioł są krewnymi. Dlatego tukany szukają starych dziupli innych ptaków, w których później osiedlają się.
"Kochana, nigdy Ci nie mówiłem, ale to mieszkanie mojej matki. Przekazała mi je, ale prawnie wszystko jest jej. Jak mogę nie wpuścić jej." Z życia
"Ja tu rządzę": moja teściowa robiła mi wyrzuty przy gościach, ale przypomniałem jej, na czyj koszt żyje
"Mój mąż zdradzał, a teściowa nieustannie go broniła. Wtedy zdecydowałam, że czas działać: wszystko ma swoje granice"
Na co swędzą dłonie? Presądy związane ze swędzeniem
Jeśli przyjrzysz się uważnie dziobowi na zdjęciu, zobaczysz postrzępione krawędzie. Najwyraźniej taka struktura dzioba była potrzebna do wygodniejszego odżywiania, aby owoce można było łatwo dosięgnąć i zmiażdżyć.
Wiele gatunków tukanów to zwierzęta wysoce społeczne. Żyją w sforach, łatwo się zbierają, a całe stado może spieszyć się, by pomóc koledze w tarapatach.
Poza tym nie można temu ptakowi odebrać ciekawości i ekscentryczności. Uwielbiają się bawić, pukać patykiem w gałąź, czasem nawet śpiewać, choć te dźwięki bardziej przypominają rechot żab niż melodyjne wytwarzanie dźwięków.
Tukany latają niechętnie i niezbyt mistrzowsko. Najczęstszą rzeczą dla tukana jest przeskakiwanie z gałęzi na gałąź.