Pomysł nr 1: Morskie Oko

Morskie Oko to najbardziej znane i fotogeniczne jezioro w całej Polsce, które jest położone na południu naszego kraju, w Tatrzańskim Parku Narodowym. Morskie Oko jest otoczone górami, a główną tutejszą atrakcją są Rysy – najwyższy szczyt Tatr (ok. 2500 m n.p.m.).

Ponadto samo dotarcie tutaj to już jest przygoda. Najbardziej logiczną (i malowniczą) opcją jest droga do Krakowa, a stamtąd – wycieczka do Zakopanego, gdzie można spokojnie przenocować w przytulnym drewnianym domku. Następnego dnia można wsiąść do dowolnego autobusu, który wyrusza w kierunku jeziora – jest ich naprawdę wiele.

Morskie Oko

Lecz na tym przygoda się nie kończy: aby dostać się do Morskiego Oka z przystanku autobusowego, trzeba przejść jeszcze około dwóch godzin na piechotę. Inną, nieco bardziej mieszczańską opcją jest skorzystanie z usług bryczki konnej, które dojeżdżają bezpośrednio do jeziora. Jednak polecamy pokonać ten odcinek pieszo, gdyż trasa ta prowadzi przez wodospady, górskie szlaki, serpentyny i inne niesamowicie malownicze miejsca.

Pomysł nr 2: Jaskinia Raj

Już sam fakt, że w weekend można pojechać do raju (a potem wrócić stad z czystym sumieniem) budzi duże zainteresowanie. Ponadto możecie też zostawić recenzję na ten Raj na Tripadvisor lub w Google, bo przecież Raj to najsłynniejsze oraz najpiękniejszą jaskinia w Polsce! Położona jest ta jaskinia w Górach Świętokrzyskich, w połowie drogi między Krakowem a Warszawą i jest otwarta dla zwiedzających od stycznia do listopada.

Popularne wiadomości teraz

"Urodziłam dwójkę dzieci od teścia, bo mój mąż nie miał pojęcia. Chciałam powiedzieć prawdę, ale obiecałam teściowej, że będę milczeć"

Anna zobaczyła głodne i brudne dzieci i zapytała, gdzie są ich rodzice: "Tata jest w domu, śpi, a mama nas zostawiła"

"Mam teraz 59 lat. Mam dwie córki i troje wnucząt. Niedawno odwiedziła mnie moja najstarsza córka i odbyliśmy rozmowę"

Rodzice Anny nie wzięli udziału w ślubie, mówiąc swojej jedynej córce, że to małżeństwo nie przetrwa

Jaskinia Raj

Każdy chętny może przejść się pod łukami jaskiń, między stalaktytami i stalagmitami: dla ciekawskich podróżników jest tu także 180-metrowy tunel, również dostępny dla zwiedzania.

Jaskinia Raj

Znajduje się tu również małe muzeum archeologiczne, którego kolekcja zawiera szczątki starożytnych zwierząt, takich jak mamut czy przodkowie nosorożców, a także przedmioty gospodarstwa domowego neandertalczyków, kromannonów i innych Homo erectus.

No i mała rada dla tych, którzy udają się do raju: ubierzcie się ciepło, w jaskiniach jest naprawdę zimno.

Pomysł nr 3: Hel

Dotarcie do nadmorskiego miasta Hel również jest wspaniałą przygodą. Wyobraźcie sobie: wąski pas lądu wzdłuż linii brzegowej, do którego prowadzi tylko jedna wąska droga (czyli Highway to Hel). W pobliżu znajdują się Gdańsk, Sopot i Gdynia, a po obu stronach Mierzei Helskiej są tylko piaszczyste plaże i wydmy chronione w rezerwacie.

Hel

Sam Hel to naprawdę malutkie miasteczko, ale jednocześnie bardzo ładne oraz przytulne – czerwone dachówki i mnóstwo rybnych restauracji dodają mu specjalnego uroku. Nic więc dziwnego, że wakacje w Helu zawsze cieszyły się dużą popularnością wśród polskiej szlachty i elity.

Lecz Hel to nie tylko o plażowaniu – tutaj można znaleźć wiele ciekawych rzeczy do robienia. Starożytna latarnia morska, na którą można się wspiąć, muzea w budynku starego kościoła, żłobek fok (czy też naukowo „fokarium”) –  każdy znajdzie coś dla siebie.

Pomysł nr 4: Pałac w Mosznej

Najbardziej fotogeniczny pałac w całej Polsce znajduje się nie w Krakowie, Warszawie czy Wrocławiu, ale na Górnym Śląsku, niedaleko wsi Moszna. Warto zaznaczyć, że Pałac w Mosznej jest nie tylko piękny, ale ma też bogatą historię i według legendy do Zakonu Templariuszy.

Majestatyczna budowla, zbudowana w stylu eklektycznym, może pochwalić się nie tylko niepowtarzalnym wyglądem i dokładnie 99 wieżyczkami, ale także jedną bardzo ważną cechą: można tu spokojnie zatrzymać się na noc.

Pałac w Mosznej

W murach dawnego pałacu jest nie tylko hotel, ale prawie wszystko, co może się przydać turyście: centrum spa, kawiarnia, restauracja, a nawet stajnia z małym zoo.

W pobliżu pałacu znajduje się przepiękny park krajobrazowy i ratusz, w którym odbywają się koncerty muzyki klasycznej, a część pałacu zajmuje muzeum. Ponadto można zwiedzić z lokalnym przewodnikiem najpiękniejsze wieży i podziemne przejścia tego zabytkowego miejsca.

Pomysł nr 5: Kazimierz Dolny

Kazimierz Dolny to jedno z najbardziej przytulnych miasteczek w Polsce, które nikogo nie pozostawi obojętnym. Niegdyś tętniło tu życie gospodarcze i krzyżowały się główne drogi handlowe, ale już w XVIII wieku, po wojnach ze Szwedami, miasto stopniowo popadło w ruinę.

Lecz później się okazało, ze to przyniosło miasteczku tylko korzyści: najpierw to prowincjonalne (i bardzo tanie) miasto zostało wybrane przez artystów i ludzi z zawodów twórczych, a następnie odkryto tu źródła mineralne, po czym Kazimierz Dolny zyskał jeszcze większą popularność.

Kazimierz Dolny

Obecnie Kazimierz Dolny to: doskonale zachowane polskie miasto, źródła wód mineralnych, ogromna liczba artystów, muzyków i aktorów na metr kwadratowy. Jak również przytulne restauracje na starówce, tarasy widokowe, wały, ruiny pięknych zamków, klasztor i bardzo malownicza droga przebiegająca pod korzeniami wiekowych drzew.

Pomysł nr 6: Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich

Aby Wasze życie zalśniło jaskrawymi kolorami, koniecznie musicie zobaczyć te fantastyczne kolorowe jeziora. Skąd oni się wzięli?! Dość dawno temu (a dokładniej w XVIII wieku) u podnóża Wielkiej Kopy działały kopalnie, które z biegiem czasu popadły w ruinę i zostały zamknięte, ale woda w miejscach wydobywania naturalnych minerałów przybrała różne odcienie. W rezultacie w tym miejscu pojawiła się nowa atrakcja, którą Polacy nazywają „Kolorowe Jeziorka”.

Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich

Dzięki temu zbiegowi okoliczności każdy chętny może teraz udać się w stronę Sudetów i podziwiać te oszałamiająco piękne i niezwykle jeziora. Te szmaragdowe, lazurowe, turkusowe i złote jeziora po prostu nie mają odpowiedników na całym świecie.

Te jeziora znajdują się w pobliżu granicy z Czechami, w otoczeniu ogromnej liczby parków przyrody, rezerwatów i w pobliżu pięknego miasta Jelenia Góra, do którego można łatwo dojechać pociągiem.

Pomysł nr 7: Krutynia

Krutynia to niezwykle malownicza rzeka położona między Warszawą a Gdańskiem w województwie warmińsko-mazurskim, która jest chyba najpiękniejszym miejscem kajakowym w całej Europie.

Dla miłośników aktywności na świeżym powietrzu jest tu około stu kilometrów zachwycających krajobrazów, bystrza i zakoli rzek, ogromna ilość miejsc, w których można rozbić namiot, a także doskonałe eko-hotele, w których można spokojnie się zatrzymać nawet na kilka nocy.

Krutynia

Płynąc tym szlakiem kajakowym, można zobaczyć wiele ciekawych miejsc, np. Mazurski park krajobrazowy i Puszcze Piska i po prostu cieszysz się pięknem nietkniętej natury. Co więcej, Krutynia wypływa z najsłynniejszych jezior w całej Polsce – Mazur, na zwiedzanie których można, a nawet warto poświęcić co najmniej jeden dzień.

Natomiast Krutynia to nie tylko kajaki: można tu znaleźć zarówno szlaki turystyczne, jak i trasy rowerowe, dzieki którym można cieszyć się tym pięknem nawet bez pływania kajakiem.