Lawenda od wielu wieków stanowi jedno z najbardziej popularnych ziół leczniczych. Ze względu na swoje właściwości doceniana jest zarówno przez farmaceutów, jak i kosmetyczki oraz Panie Domu.
Przepis na pyszny makaron że szpinakiem
Słodki lecz jednocześnie intensywny i lekko drażniący zapach lawendy powoduje, że nie da się jej pomylić z żadnym innym ziołem.
Zastosowanie lawendy
Napar z kwiatów lawendy z powodzeniem można stosować doustnie w łagodnych dolegliwościach trawiennych. Pomaga zwłaszcza w zmniejszeniu apetytu, a także złym przyswajaniu pokarmów i nadmiernej fermentacji. Ponadto stosowany jest również jako łagodny środek rozkurczowy w dokuczających bólach brzucha, wzdęciach i kolce jelitowej.
"Bardzo mi niezręcznie prosić panią o przysługę. Ale od kilku dni nic nie jadłem. Czy mogłaby pani kupić mi bułkę i wodę"– zapytał mężczyzna."Z życia
"Zadzwoniłam do mamy i powiedziałam, żeby dała mi pieniądze. Odmówiła, bo wydała na badania i leki. Nie wierzę. Chyba nie chciała mi pomóc." Z życia
„Po tym, jak go zdradziłam, mój mąż wrócił, ale mi nie wybaczył. Nie zapomniał. Przeprowadziliśmy się do innego miasta, ale to nie pomogło”
Modlitwa za twojego dziecka
Olejek lawendowy stosowany jest także, jako składnik balsamów oraz maści do smarowania ropiejących i trudno gojących się ran. Z powodzeniem wykorzystuje się go również w niektórych preparatów do nacierań przeciwreumatycznych
Lawendowy olejek eteryczny często używany jest zewnętrznie jako dodatek do płukania jamy ustnej oraz gardła w stanach zapalnych. Przez wielu polecany, jako składnik płynów do inhalacji w nieżytach oskrzeli oraz przewlekłych stanach infekcyjnych.
Więcej ciekawych artykułów na kolezanka.com