Jeśli chcecie, aby wasza pelargonia rosła i kwitła, najpierw musicie ją rozmnożyć. Najlepiej wybrać metodę rozmnażania przez sadzonki, ponieważ sam kwiat na pewno nie poradzi sobie z tym zadaniem. Nie raz próbowałam zagęścić pelargonie, ale nic mi nie wychodziło.

Sekret bujnego kwitnienia pelargonii

Tak naprawdę nie ma tu żadnej tajemnicy. Trzeba po prostu regularnie ja przycinać. To pobudza roślinę do wypuszczenia nowych pędów i aktywnego wzrostu.

Jak często trzeba przycinać pelargonie?

Najlepiej przycinać pelargonie do trzech razy w miesiącu w okresie aktywnego wzrostu rośliny. Po raz pierwszy należy to zrobić wtedy, kiedy ukorzeniona łodyga wyrośnie nie mniej niż 10 centymetrów.

Po raz drugi należy przyciąć pelargonie, kiedy rozwijające się pędy boczne osiągną długość 15 cm.

Trzecie ciecie przeprowadza się po tym, jak pelargonia osiągnie pożądana gęstość i rozmiar.

Popularne wiadomości teraz

„Synu, jesteś intelektualistą, gdzie znalazłeś taką narzeczoną, ona nie potrafi sklecić dwóch słów”

„Mamo, kupiłem ci trochę mięsa - tylko nie mów mojej żonie, schowaj to szybko”: kobieta spojrzała na syna zdezorientowana

Rodzice zaprosili syna w odwiedziny i wtedy podbiegła synowa, która też chciała iść, ale nie została zaproszona: „Nie zasługuję na to”

„Chciałabym mieć syna zamiast córki. Syn Natalii wypadł tak dobrze, ale o mojej Marcie nie ma co pisać”

Pelargonia
Photo by Nicoline Maes on Unsplash

Instrukcja przycinania pelargonii krok po kroku:

  1. Przede wszystkim trzeba obejrzeć górne pędy pelargonii, aby znaleźć "punkt wzrostu". Tak zwany „punkt wzrostu” to największy pęd rośliny, od którego zależy intensywność jej wzrostu.

  2. Po znalezieniu tego pędu należy ostrożnie oderwać go. W przeciwnym razie pelargonia będzie rosnąć tylko w górę, bez bocznych pędów.

  3. Proces przycinania wymaga maksymalnej uwagi i ostrożności, aby nie uszkodzić liści i łodygi rośliny.

Ważne informacje:

  • Przed przystąpieniem do jakichkolwiek czynności związanych z pielęgnacją rośliny należy dokładnie umyć ręce mydłem i wodą, aby nie zarazić roślinę.

  • W żadnym wypadku nie ciągnijcie rośliny, aby jej nie uszkodzić.

  • Po wykonaniu wszystkich niezbędnych manipulacji pozostawcie roślinę się w ciepłym i słonecznym miejscu – to pobudzi ja do intensywnego wzrostu.

  • Pamiętajcie, aby zdezynfekować miejsce cięcia, w przeciwnym razie roślina zachoruje i wyschnie. Aby to zrobić, użyjcie spirytusu lub zielonki.

Jeśli będziecie stosować się do tych zaleceń, wasza pelargonia wkrótce zachwyci was swoim bujnym kwitnieniem i pięknem.