Jak powszechnie wiadomo, katolicy obchodzą Boże Narodzenie 25 grudnia. Akurat tego dnia w Betlejem narodził się Jezus Chrystus.

Historia Bożego Narodzenia

Z Ewangelii według św. Mateusza i św. Łukasza wynika, że ​​pierwsza gwiazdka, która pojawia się na niebie w noc z 24 na 25 grudnia, zwiastuje narodziny Jezusa Chrystusa. Chrystus narodził się w jaskini –  o tym aniołowie poinformowali pasterzy, którzy przyszli pokłonić się Dziecięciu. Mędrcy, prowadzeni przez światło Gwiazdy Betlejemskiej, przynieśli Synowi Bożemu swoje dary: kadzidło, złoto i mirrę. To właśnie ta scena stała się głównym symbolem Bożego Narodzenia.

Photo by Annie Spratt on Unsplash

Tradycje bożonarodzeniowe

25 grudnia, w samo Boże Narodzenie w kościołach odbywają się trzy swiateczne mszy: msza nocna, poranna (o świcie) i popołudniowa. Tak więc Boże Narodzenie obchodzone jest niejako trzykrotnie.

W Wigilię, obchodzoną 24 grudnia, obowiązuje dość surowy post. Tradycyjnie on kończy się, gdy na niebie pojawia się pierwsza gwiazda wieczorna.

Popularne wiadomości teraz

„Mój mąż i ja zamierzaliśmy spędzić ten weekend razem w domku letniskowym. Zrobiłam niezbędne zakupy, ale nie mieliśmy romantycznego weekendu”

„W pierwszych miesiącach po porodzie marzyłam, że ktoś zabierze syna, ale dwadzieścia lat później zdałam sobie sprawę, jak bardzo zgrzeszyłam”

„Czy mogę dostać gorącą herbatę z kawałkiem chleba, nie martw się, usiądę na parapecie i poczekam”

Zgodnie z ustaleniami, Marta spotkała się z Krzysztofem następnego dnia. Babcia ostrzegła ją: „Nie będziesz szczęśliwa z żonatym mężczyzną”

W krajach katolickich powszechnie znany jest także zwyczaj kolędowania, kiedy dzieci i młodzież chodzą od domu do domu, śpiewają kolędy i składają życzenia. W zamian na to kolędnicy otrzymują upominki: kiełbasę, smażone kasztany, owoce, jajka, ciasta, słodycze.