Jak powszechnie wiadomo, katolicy obchodzą Boże Narodzenie 25 grudnia. Akurat tego dnia w Betlejem narodził się Jezus Chrystus.
Historia Bożego Narodzenia
Z Ewangelii według św. Mateusza i św. Łukasza wynika, że pierwsza gwiazdka, która pojawia się na niebie w noc z 24 na 25 grudnia, zwiastuje narodziny Jezusa Chrystusa. Chrystus narodził się w jaskini – o tym aniołowie poinformowali pasterzy, którzy przyszli pokłonić się Dziecięciu. Mędrcy, prowadzeni przez światło Gwiazdy Betlejemskiej, przynieśli Synowi Bożemu swoje dary: kadzidło, złoto i mirrę. To właśnie ta scena stała się głównym symbolem Bożego Narodzenia.
Tradycje bożonarodzeniowe
25 grudnia, w samo Boże Narodzenie w kościołach odbywają się trzy swiateczne mszy: msza nocna, poranna (o świcie) i popołudniowa. Tak więc Boże Narodzenie obchodzone jest niejako trzykrotnie.
W Wigilię, obchodzoną 24 grudnia, obowiązuje dość surowy post. Tradycyjnie on kończy się, gdy na niebie pojawia się pierwsza gwiazda wieczorna.
„Po tym, jak go zdradziłam, mój mąż wrócił, ale mi nie wybaczył. Nie zapomniał. Przeprowadziliśmy się do innego miasta, ale to nie pomogło”
Kiedy natura postanowiła odpocząć! Dzieci celebrytów, które mają pecha ze swoim wyglądem
Strażniczka zdrowia na każdą kieszeń: właściwości lecznicze aksamitki
Kalendarz księżycowy: w jakie dni będą się śnic prorocze sny?
W krajach katolickich powszechnie znany jest także zwyczaj kolędowania, kiedy dzieci i młodzież chodzą od domu do domu, śpiewają kolędy i składają życzenia. W zamian na to kolędnicy otrzymują upominki: kiełbasę, smażone kasztany, owoce, jajka, ciasta, słodycze.