Wszystko, czego potrzebujesz to para wykałaczek i słoik z wodą.
Tak więc wykiełkować awokado nie jest rzeczą trudną, ale inną sprawą jest sprawić, by roślina zakwitła w domu i czekać aż zaowocuje. Zadanie to jest w zasadzie możliwe do wykonania, ale nie wszyscy hodowcy są w stanie je zrealizować.
Jak wyhodować awokado z pestki w domu
Odbywa się to na 2 sposoby: otwarte i zamknięte. Niezależnie od tego, co wybierzesz, będziesz potrzebować dojrzałego owocu awokado. Nasiona można kiełkować o każdej porze roku.
Nasiona awokado są sadzone w ziemi około 1/3 wysokości (około 2 centymetrów), nie więcej. W przeciwnym razie gnije. Wykiełkuje w ciągu około 30 dni. Do uprawy awokado można użyć tej samej gleby, co do kwiatów domowych.
"Następnego dnia pod drzwiami znaleźliśmy notatkę: 'Kocham i czekam, wreszcie będziemy mogli być razem. Wkrótce twojej żony już nie będzie.'" Z życia
"W sensie, skąd macie brać pieniądze – zdziwiłam się – nie pracujecie, a ja muszę. Syn z synową żyli z tego, co im przesyłałam z Anglii." Z życia
Dziecko zostawiło psa i notatkę w parku. Płakali prawie wszyscy
Piękna wieczorna modlitwa do Anioła Stróża
Druga metoda kiełkowania pestki awokado jest bardziej interesująca. Przede wszystkim należy dokładnie umyć nasiona.
Szeroką dolną część (z której będą kiełkować korzenie) należy lekko przeszlifować papierem ściernym.
Następnie płytko przebijamy pestkę czterema wykałaczkami (będą one podporą, która utrzyma pestkę awokado na powierzchni) i umieszczamy tę konstrukcję w słoiku z wodą.
Najważniejsze, aby cały czas kontrolować ilość wody w słoiku. Dno dołu powinno zawsze znajdować się w wodzie.
Kiedy i jak kwitnie drzewko awokado
Drzewko awokado kwitnie około 5-7 roku życia. W przypadku szczepienia pierwsze kwiaty można zobaczyć również po trzech latach. W tym czasie drzewo pokrywa się dużą ilością białych lub żółtawych kwiatów. Kwiaty są małe, zielono-żółte i ułożone w krótkie pęczki parasolek.
Niektórzy hodowcy twierdzą, że każde drzewko owocowe prędzej czy później zakwitnie i zaowocuje, i szczepią je tak, aby owoce były takie, jakie chcemy — nie dzikie, ale słodsze lub większe.
Więcej ciekawych artykułów na kolezanka.net