Dżem morelowy słusznie nazywany jest najbardziej słonecznym i letnim. Dżem przygotowany według tego przepisu na pewno nikogo nie pozostawi obojętnym – syrop koloru półprzezroczystego bursztynu oraz całe plasterki moreli, które zachowały swój niesamowity aromat i smak, są niczym legalny narkotyk.

Składniki:

  • Morele - 1,5 kg

  • Cukier - 1,5 kg

Sposób przygotowania:

Popularne wiadomości teraz

"Urodziłam dwójkę dzieci od teścia, bo mój mąż nie miał pojęcia. Chciałam powiedzieć prawdę, ale obiecałam teściowej, że będę milczeć"

"Pewnego dnia podczas rozmowy mama powiedziała Adamowi, który był wtedy moim chłopakiem, że mam oszczędności": nie powinna była tego robić

"Przez wiele lat ani moja matka, ani moja siostra nie chciały mnie znać, a teraz zmuszają mnie do porzucenia wszystkiego i służenia im"

"Mam teraz 59 lat. Mam dwie córki i troje wnucząt. Niedawno odwiedziła mnie moja najstarsza córka i odbyliśmy rozmowę"

  1. Morele należy umyć, trochę wysuszyć, pokroić na połówki i usunąć pestki. Jeżeli morele są duże, można pokroić każdą połówkę jeszcze na kilka kawałków.

  2. W dużym garnku najlepiej emaliowanym układamy warstwami morele na przemian z cukrem. Następnie przykryj garnek pokrywką i wstaw do lodówki na noc.

  3. Rano wyjmij garnek z lodówki (za noc morele powinni puścić sok) oraz wstaw na ogień. Doprowadź syrop z moreli do wrzenia na średnim ogniu, następnie zmniejsz ogień i gotuj jeszcze przez około 5 minut. Zdejmij garnek z ognia i odstaw dżem na 2-3 godziny. Za te parę godzin on całkowicie ostygnie.

  4. Ponownie doprowadź dżem do wrzenia i gotuj jeszcze przez 5 minut, po czym odstaw go na kilka godzin. Zrób to samo po raz trzeci. Następnie wlej gorący dżem do świeżo wysterylizowanych słoików, szczelnie zakręć i zostaw w ciepłym miejscu do ostygnięcia.

  5. Dżem należy przechowywać w ciemnym oraz chłodnym miejscu.