Dżem morelowy słusznie nazywany jest najbardziej słonecznym i letnim. Dżem przygotowany według tego przepisu na pewno nikogo nie pozostawi obojętnym – syrop koloru półprzezroczystego bursztynu oraz całe plasterki moreli, które zachowały swój niesamowity aromat i smak, są niczym legalny narkotyk.
Składniki:
-
Morele - 1,5 kg
-
Cukier - 1,5 kg
Sposób przygotowania:
„Publikuję osobiste nietypowe zdjęcie. Komentarze: ‘W pani wieku takich zdjęć nie wolno publikować.’ ‘Po co to pokazywać. Myśli że ma 16 lat." Z życia
"Zadzwoniłam do mamy i powiedziałam, żeby dała mi pieniądze. Odmówiła, bo wydała na badania i leki. Nie wierzę. Chyba nie chciała mi pomóc." Z życia
„Po tym, jak go zdradziłam, mój mąż wrócił, ale mi nie wybaczył. Nie zapomniał. Przeprowadziliśmy się do innego miasta, ale to nie pomogło”
Strażniczka zdrowia na każdą kieszeń: właściwości lecznicze aksamitki
-
Morele należy umyć, trochę wysuszyć, pokroić na połówki i usunąć pestki. Jeżeli morele są duże, można pokroić każdą połówkę jeszcze na kilka kawałków.
-
W dużym garnku najlepiej emaliowanym układamy warstwami morele na przemian z cukrem. Następnie przykryj garnek pokrywką i wstaw do lodówki na noc.
-
Rano wyjmij garnek z lodówki (za noc morele powinni puścić sok) oraz wstaw na ogień. Doprowadź syrop z moreli do wrzenia na średnim ogniu, następnie zmniejsz ogień i gotuj jeszcze przez około 5 minut. Zdejmij garnek z ognia i odstaw dżem na 2-3 godziny. Za te parę godzin on całkowicie ostygnie.
-
Ponownie doprowadź dżem do wrzenia i gotuj jeszcze przez 5 minut, po czym odstaw go na kilka godzin. Zrób to samo po raz trzeci. Następnie wlej gorący dżem do świeżo wysterylizowanych słoików, szczelnie zakręć i zostaw w ciepłym miejscu do ostygnięcia.
-
Dżem należy przechowywać w ciemnym oraz chłodnym miejscu.