Wyglądają niebanalnie i są naprawdę bardzo proste w zrobieniu. Potrzebujesz wyłącznie kilku rzeczy, z których większość masz napewno w domu, a jeśli nie to możesz je zebrać w lesie lub parku. Możesz także do pomocy zaangażować dzieci i męża. To świetna zabawa dla całej rodziny.
Można zrobić dwie kompozycje - zamkniętą lub otwartą. Ta pierwsza będzie wymagała od nas dużo większej czujności. Bowiem w zamkniętym słoiku po pewnym czasie wytworzy się samodzielny ekosystem, który trzeba będzie kontrolować i co jakiś czas otwierać słoik by jego wnętrze nie obgniło.
W kompozycji, w której decydujesz się na zamknięcie słoja ważne jest, aby kupić w aptece węgiel aktywny. Tablteki kosztują kilka złotych, a pomogą uchronić Twój leśny ekosystem przed nieproszonymi grzybami, które mogą zrobić naprawdę duże szkody w słoiku.
Zarówno w otwartym, jak i zamkniętym lesie potrzebujesz tych samych rzeczy.
Przyda Ci się:
- szklane naczynie (np. szklana kula, duży kielich, butelka z szeroką szyjką, duży słój, małe akwarium),
- drenaż w postaci gruboziarnistego piasku, kamyków lub żwirku akwarystycznego, albo keramzytu do nabycia w kwiaciarniach (Pamiętaj, że w zamkniętych kompozycjach w tym momencie musisz dodać pokruszony aktywny węgiel)
- dobra, żyzna ziemia kwiatowa lub ziemia dostosowana do uprawianych gatunków (np. dla paproci, dla kaktusów),
- ładny żwirek, kamyki lub kora do wyściółkowania podłoża,
- elementy dekoracyjne (np. kamienie lub otoczaki, kawałki kory),
- roślinki w wersji mini. Pamiętaj, żeby wybierać te, które mają podobne potrzeby pielęgnacyjne.
- na sam koniec warto udekorować nasz las mchem, zalecamy jednak mech chrobotek, który można kupić w kwiaciarniach lub centrach ogrodniczych - las leśny jest pod ochroną
- drobne narzędzia takie jak długi patyk lub pęseta, szczypczyki czy mini łopatki.
- pędzel do oczyszczenia słoika wewnątrz
Kolejność układania jest praktycznie taka sama jak na liście powyżej. Musisz uważać, żeby nie uszkodzić słoika sypiąc warstwę drenażową. Kamyki łatwo uszkodzą szkło. Drenaż nie musi być większy niż 2-3 cm. Po udekorowaniu słoika koniecznie oczyść go w środku z nadmiaru ziemi na ściankach - chodzi o estetykę.
Górę słoika można udekorować ozdobnym sznurkiem.
Podlewaj swój las w miarę potrzeby. Zamknięte słoiki wytworzą własną wodę. Tak działa ekosystem. Dlatego otwieraj go raz na jakiś czas by nadmiar miał gdzie odparować. Otwarte słoiki wystarczy, że podlejesz przy pomocy strzykawki raz na tydzień - dwa, w zależności od miejsca, w którym będzie stał Twój las.
Baw się i komponuj, Twoja wyobraźnia z pewnością podsunie Ci dużo ciekawych pomysłów.
Więcej ciekawych artykułów na kolezanka.com