Większość z nas w sezonie grzewczym, a więc w okresie jesienno zimowym rezygnuje z suszenia prania na tarasach czy balkonach. Wówczas suszarku z praniem przenosimy do domu w nadziei, że przy ogrzewaniu szybciej wyschnie...

TOP10 metamorfoz kobiet, które zaufały fryzjerom i wizazystom. Efekt robi wrażenie

Temat suszenia prania w domu mocno zainteresował naukowców z Mackintosh School of Architecture okazało się, że taki proceder jest bardzo niebezpieczny dla naszego zdrowia!

podczas suszenia jednego prania do powietrza ulatniają się ok. 2 litry wody. Oznacza to, że może podnieść się wilgotność powietrza aż o 1/3. Wysoka temperatura i podniesiony poziom wilgotności to z kolei idealne warunki do rozwoju astmy i alergii, a to za sprawą rozwijających się w takich warunkach roztoczy i pleśni.

Popularne wiadomości teraz

„Kiedy się wyszłam za mąż, cały czas odwiedzałam rodziców, wiedziałam, że mają ciężką pracę”

"Urodziłam dwójkę dzieci od teścia, bo mój mąż nie miał pojęcia. Chciałam powiedzieć prawdę, ale obiecałam teściowej, że będę milczeć"

"Pewnego dnia podczas rozmowy mama powiedziała Adamowi, który był wtedy moim chłopakiem, że mam oszczędności": nie powinna była tego robić

Anna zobaczyła głodne i brudne dzieci i zapytała, gdzie są ich rodzice: "Tata jest w domu, śpi, a mama nas zostawiła"

Kolejnym zagrożeniem jest suszenie prania w łazienkach, w których zamontowany jest piecyk gazowy. W miejscu, w którym jest piecyk gazowy i wisi mokre pranie, a łazienka nie jest wentylowana, może dojść do groźnego w skutkach zaczadzenia, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym, w którym wszystkie okna są pozamykane.

Rozwiązaniem oczywiście jest korzystanie z balkonów, tarasów czy ogrodów. Wiadomo jednak, że nie zawsze pozwala na to aura za oknem. Wówczas można pokusić się o wywieszenie prania w specjalnych pomieszczeniach tzw. suszarniach, znajdują się one w większości bloków.

Dobym pomysłem jest również zainwestowanie w suszarkę elektryczną. Wówczas nie dopuścimy do zbyt długiego suszenia, bowiem energia elektryczna rozprawi się z naszym praniem dużo szybciej.

Bez względu na porę roku, konieczne jest regularne wietrzenie pomieszczeń. Sprawdzajmy też działanie naszych kanałów wentylacyjnych i pamiętajmy o odpowiedniej wilgotności powietrza. Optymalna temperatura w domu powinna mieć ok. 18–20 stopni, a wilgotność nie powinna przekraczać 60 proc.

Może się wydawać, że to błahy temat jednak warto zrobić więcej by cieszyć się dobrym zdrowiem!

Więcej ciekawych artykułów na kolezanka.com