Dyplomowana psycholożka poradziła, jak spędzić czas podczas kwarantanny z powodu koronawirusa, aby uniknąć negatywnych konsekwencji i po zakończeniu kwarantanny wyrobić w sobie nowe, korzystne nawyki.
Każda osobowość ma w sobie dwa światy – wewnętrzny oraz zewnętrzny.
Świat zewnętrzny jest iluzją, którą my obecnie postrzegamy przez pryzmat ekranu swojego smartfona. Wiec pozostaje nam tylko nasz świat wewnętrzny, czyli nasza dusza. Na szczęście ten świat należy tylko do nas i wcale nie zależy od żadnych czynników zewnętrznych.
Ludzie, którzy dbają o swoją równowagę wewnętrzną, są bardziej konkretni, zawsze znajdują szybkie rozwiązanie w każdej sytuacji i stale się rozwijają. Tacy ludzie zawsze nadążają za duchem czasu.
W świetle ostatnich wydarzeń ludzkość zdała sobie sprawę z tego, że pokonać niesprzyjające okoliczności życiowe można tylko wtedy, kiedy masz wewnętrzną równowagę. Przez te okoliczności ludzkość jakby wróciła do punktu wyjścia.
Nadszedł czas, aby zadbać o swój wewnętrzny świat i wewnętrzną równowagę. Wszyscy zostali sam na sam ze swoim wewnętrznym światem. Czas zadać sobie kilka pytań: “Czy dobrze się czujesz?”, „Czy czujesz się komfortowo?”, „Czy dbasz o swój wewnętrzny świat i spokój?”, Czy masz w ogóle ten wewnętrzny świat?”.
Oto kilka zaleceń, które pomogą Ci rozwijać się we właściwym kierunku:
1. Przeanalizuj swoje priorytety i ustal nowe. Nowe ubrania lub nowy gadżet nie są tak ważne, jak wcześniej myślałeś, a domowe jedzenie jest nie gorsze, niż obiad w restauracji, prawda?
2. Zainwestuj w siebie. Dopóki nie uświadomisz sobie, że najlepsza inwestycja to inwestycja w siebie, nie będziesz raczej gotowy na zmiany wewnętrzne. Jeśli jednak już jesteś tego świadomy, to mamy dla ciebie dobrą wiadomość. Nadszedł wiec czas na samokształcenie – wybór kierunku zależy wyłącznie od twoich upodobań.
3. Nadszedł także czas, aby przeanalizować swoje otoczenie. Pozbądź się toksycznych znajomych, którzy wysysają energię życiową, zatruwają nasze emocje i nie dają nic w zamian. Pozbądź się ich i w końcu będzie mieć wystarczająco dużo czasu dla swoich bliskich: męża, zony, dzieci, rodziców, braci i sióstr.
Oto kilka prostych ćwiczeń, które pomogą przywrócić poczucie radości w życiu.
2 ćwiczenia, które pomogą Ci poczuć się szczęśliwym podczas kwarantanny
№ 1 Dziennik wdzięczności
Zacznij prowadzić dziennik wdzięczności: wystarczy 10 wpisów dziennie. Rozpoczynaj swoje podziękowania słowami „Jestem wdzięczny/a za…”, „Cieszę się, że…”.
Wyniki wielu eksperymentów potwierdziły skuteczność tego ćwiczenia. Mark Seligman, znany psychoterapeuta, przeprowadził eksperyment wśród pacjentów, którzy korzystali z psychoterapii i przyjmowali leki przeciwdepresyjne. Dzięki temu ćwiczeniu 92% badanych zrezygnowali z psychoterapii I leków przeciwdepresyjnych, ponieważ nie było w tym potrzeby.
W 2003 roku Robert Amons i Michael McCullough przeprowadzili podobny eksperyment, ale podzielili próbkę na 3 grupy: członkowie 1. grupy prowadzili pamiętniki z podziękowaniami, członkowie 2. grupy prowadzili pamiętniki problemów, a członkowie 3. grupy pisali na neutralne tematy.
W wyniku tego eksperymentu stwierdzono, że tylko uczestnicy z pierwszej grupy osiągnęli pozytywne wyniki pod koniec badania.
Dlatego warto spróbować wykonać to proste ćwiczenie. Wielu z was wie, że w buddyzmie wszystko zaczyna się od „wdzięczności”, a ludzie praktykujący buddyzm w większości żyją w harmonii ze sobą. Tego szczerze życzę i Wam!
№ 2 Należy śledzić swój nastrój
To ćwiczenie polega na rozwijaniu inteligencji emocjonalnej.
Jak pokazują wyniki ostatnich badań w dziedzinie psychologii, zdolność rozpoznawania emocji, zarządzania nimi, rozumienia intencji i motywacji pozwala ludziom czuć się szczęśliwszymi. Spróbujcie śledzić swoje stany emocjonalne w ciągu dnia. Można to zrobić za pomocą smartfona lub notatnika: zapisuj swoje emocje przy każdej zmianie nastroju. Dzięki temu lepiej zrozumiesz swoje emocje i zdecydowanie poczujesz się szczęśliwszym.
Każdy z nas ma wybór – wpaść w depresję lub spędzić czas z korzyścią dla siebie.
Nie możesz winić kogoś za to, kim i w jakiej sytuacji jesteś. Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie.