Przepisy na kulicz wielkanocny: tradycyjny vs współczesny
Kulicz to nic innego jak babka wielkanocna. Przed Wielkanocą każda gospodyni zastanawia się nad tym, jakie ciasto lub babkę upiec w tym roku. Czy to będzie tradycyjny kulicz? A może sięgać po jakiś oryginalny przepis? Oczywiście, można kupić ciasto wielkanocne w najbliższej piekarni lub sklepie, ale chyba każdy zgodzi się z tym, że domowe wypieki nie ma co porównywać z tymi kupionymi w sklepie. Istnieje wiele przepisów na kulicz wielkanocny, które na pewno Ci się spodobają. Który z nich okaże się najlepszym? To jest raczej kwestia gustu. Tak czy inaczej, przygotujcie się na ciężką pracę. Tak, kulicz wielkanocny raczej nie jest szybki i łatwy w przygotowaniu, ale zapewniamy Was, ze wysiłek jest tego wart. Natomiast jeżeli Wy macie nie zbyt dużo doświadczenia, to zawsze można znaleźć stosunkowo łatwy przepis na kulicz.
Kulicz albo jednak pascha? Która nazwa jest prawidłowa?
Jest to odwieczne pytanie, które ciągle budzi wątpliwości wśród niezbyt religijnych ludzi. Musimy w końcu postawić kropkę nad i. Zarówno kulicz, jak i pascha są głównymi i obowiązkowymi atrybutami Niedzieli Wielkanocnej. Jednak te potrawy różnią się od siebie przepisami i znaczeniem symbolicznym.
Kulicz Wielkanocny piecze się z ciasta drożdżowego w specjalnych formach o niewielkiej średnicy. Tradycyjnie kulicz ma kształt wąskiego walca i przypomina poświęcony w paschalną noc chleb – artos. Kulicz to starożytni wypiek, który koniecznie musi znaleźć się w koszyku wielkanocnym. Kulicz jest symbolem samego Jezusa.
Głównymi składnikami kulicza wielkanocnego jest zakwas lub drożdże. Składniki te symbolizują oddech życia. Natomiast słodycz kulicza wielkanocnego jest symbolem raju. Jeśli chodzi o inne składniki, to kulicz wielkanocny może mieć różne dodatki – w żadnym wypadku nie jest to zabronione.
Pascha natomiast jest daniem na bazie masy twarogowej, które ma kształt ściętej piramidy. Ten kształt symbolizować ma Grób Chrystusa. Bazę paschy stanowi śmietanka, twaróg, a także śmietana z rodzynkami oraz cukrem. W niektórych przepisach na paschę także są jajka. Prawdziwe paschy są mniejsze niż tradycyjne kulicze wielkanocne.
Kulicz – tradycyjna potrawa na Wielkanoc
Wielkanocne ciasta oraz inne wypieki są symbolem wiosny jako czasu odnowy i budzenia się do życia. Tradycja wypieku babek wielkanocnych bardzo ściśle związana jest z pogańskimi obrządkami. W ten sposób oni składali ofiary bogom płodności.
W chrześcijaństwie tradycja ciasta wielkanocnego ku czci Zmartwychwstania Chrystusa związana jest z faktem, że po swoim odrodzeniu Jezus przyszedł do apostołów i zajął swoje miejsce przy stole. Dla niego zawsze zostawiali osobne miejsce przy stole oraz symboliczny chleb, czyli artos. Z biegiem czasu tradycja ta rozprzestrzeniła się na wszystkie rodziny chrześcijańskie. Każdy dom i rodzina jest małym kościołem, a kulicz wielkanocny – symbolem artos.
Tajemnice kulicza wielkanocnego
Jaki dzień jest najlepszy na upieczenie kulicza? Kulicz wielkanocny należy wypiekać w sobotę przed Wielkanocą. Następnie należy poświęcić go w kościele, by już w niedziele położyć go na wielkanocnym stole. To symbolizuje dołączenie się wszystkich wierzących do świętości Wielkanocy.
Jednak ten rytuał wcale nie jest obowiązkowy – niepoświęcony kulicz wielkanocny nie jest uważany za grzech. Dla wierzącego ważniejsze jest spowiadanie się i komunia w Niedzielę Wielkanocną.
Ważne jest również dzielenie się kuliczem wielkanocnym z bliskimi i innymi wierzącymi.
Jak ozdobić kulicz wielkanocny?
Jeśli chodzi o dekorowanie ciast wielkanocnych, to w tej kwestii w ogóle nie ma żadnych przepisów kościelnych. Jeżeli chcesz ozdobić kulicz w jakiś nietypowy sposób – daj upust wyobraźni. Natomiast główną ozdobą kulicza wielkanocnego jest oczywiście lukier z białek. Możesz także posypać kulicz dekoracyjnymi posypkami cukrowymi.
Kaloryczność kulicza wielkanocnego
Oczywiście kulicz wielkanocny trudno nazwać najbardziej dietetyczna potrawa na świecie. Kulicz charakteryzuje się dość wysoką kalorycznością. Na przykład w 100 gramach kulicza ze sklepu jest około 350 kalorii.
W przypadku domowych wypieków sytuacja jest bardziej skomplikowana. Mimo to każdy jest w stanie obliczyć kaloryczność kulicza, sumując wartość energetyczną jego składników. Oczywiście drożdżowe wypieki z dużą ilością rodzynek, orzechów i kandyzowanych owoców będą bardziej kaloryczne niż te ich odpowiedniki bez drożdży. Natomiast jeżeli chodzi o paschy twarogowe, to oni zawsze będą mniej kaloryczne, niż pozostałe wypieki wielkanocne.