"Aż miło na duszy, jak świeży chleb puszy". Pewnie każdy z nas przynajmniej raz w życiu nie mógł odmówić sobie przyjemności odgryźć kąsek świeżo upieczonego chleba jeszcze po drodze z piekarni lub sklepu. Nie ma większej uczty niż ten pierwszy kęs! Okazało się jednak, że obecność pieczywa w diecie może zaszkodzić nie tylko sylwetce, ale także zdrowiu człowieka.

Według ekspertów najbardziej szkodliwym wyrobem piekarniczym jest białe pieczywo z mąki pszennej wyższego gatunku. Wynika to z faktu, że to pieczywo nie zawiera zbóż, błonnika pokarmowego ani witamin z grupy B.

Gastroenterolodzy zgadzają się z opinią, że białe pieczywo jest najmniej korzystnym wyrobem piekarniczym, twierdząc, że mąka pszenna wyższego gatunku nie zawiera „zarodków białkowych”, które zawierają dużą liczbę mikroelementów, przeciwutleniaczy i witamin. W rezultacie jedzenie białego chleba nie przynosi żadnych korzyści dla zdrowia.

Białe pieczywo najczęściej składa się wyłącznie z węglowodanów, cukru, soli i skrobi.

Popularne wiadomości teraz

Rodzice zaprosili syna w odwiedziny i wtedy podbiegła synowa, która też chciała iść, ale nie została zaproszona: „Nie zasługuję na to”

„W niedzielę pojechaliśmy do domu moich teściów, mój mąż chciał pogratulować mojej mamie z okazji jej urodzin, które właśnie minęły”

„Byłam zaskoczona widząc nową koszulę w szafie mojego męża, to nie może być tak, że ma kogoś innego”

„Dlaczego musieliśmy mieć drugie dziecko i kiedy żyć dla siebie”: później żałował tego, co powiedział, ale było już za późno

Lekarze twierdzą, że jedzenie żytniego chleba jest o wiele bardziej korzystne, niż białego, ponieważ żytni chleb przynajmniej zawiera witaminy. Oprócz tego żytni chleb ma pozytywny wpływ na jelita – on poprawia trawienie. Istnieje jednak i szereg przeciwwskazań.

U niektórych ludzi żytni chleb może powodować problemy trawienne, dlatego nie poleca się go osobom cierpiącym na zapalenie błony śluzowej żołądka, wrzody lub zapalenie trzustki.

Według lekarzy bardziej zdrowy od żytniego jest chleb z dwóch rodzajów mąki — pszennej i żytniej.