Zawal serca to choroba, powstała na skutek całkowitego zatrzymania dopływu krwi do określonych części mięśnia sercowego, w wyniku czego ta część mięśnia sercowego po prostu umiera.

Ryzyko zawału serca wzrasta w wieku 40-70 lat.

Eksperci nazwali objawy, które mogą wskazywać na zawał serca.

Jak rozpoznać zawał serca? Należy zwrócić uwagę na pewne „sygnały”, które daje nam organizm, a mianowicie:

Popularne wiadomości teraz

„Niedawno dowiedziałam się, że moja przyjaciółka z wioski jest całkowicie bezrobotna, nie ma nawet pieniędzy na jedzenie”

„Kto pociągnął mnie za język, kiedy zaprosiłam moją córkę i zięcia do mojej wioski. Teraz modlę się do Boga, aby jak najszybciej wrócili do domu”

„Wolę być sama, niż nadal być twoim wsparciem. Wiesz, że zawsze byłam przy tobie, gdy mnie potrzebowałeś”

"Mieszkam we Francji od dłuższego czasu. Niedawno przyjechałam i zobaczyłam, jak moja matka nadal istnieje - dokładnie tak, jak istnieje"

  1. Palący, uciskający bol za mostkiem. Nie po lewej stronie, nie ma tam serca, a prosto za mostkiem! Ból promieniujący do lewego barku, małego palca lewej ręki, żuchwy, zęby, pod łopatką, czasami taki ból promieniuje do żołądka lub przełyku i ludzie myślą, że to są objawy nieżytu żołądka. Pacjenci z cukrzycą niestety w ogóle nie odczują tego bólu, wiec to ich nie dotyczy.

  2. Duszność, czyli zwiększona częstość oddechów.

  3. Spadek ciśnienia, który może objawiać się blednięciem trójkąta nosowo-wargowego oraz kończyn. Kończyny również stają się zimne, a nogi puchną.

  4. Zimne poty.

Oczywiście te wszystkie objawy mogą wystąpić nie od razu, ale dzięki niektórym z nich można dość szybko rozpoznać zawał serca.