Kiedyś Hashimoto szukało się kobiet po menopauzie, z nadwagą, z problemami z pamięcią, a dzisiaj spotyka się je nawet u bardzo młodych dziewczyn.
Przyczyna choroby
Choroba Hashimoto to autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, które spowodowane jest obecnością przeciwciał, które niszczą tarczycę.
Jakie są typowe objawy Hashimoto?
Objawy są różne, ale niekoniecznie muszą one wszystkie występować. Utarło się, że jest to osoba otyła, z wypadającymi włosami, z problemami z koncentracją. Ale tak niekoniecznie musi być. Mogą to być młode pacjentki, które nie mogą zajść w ciąże, które nie miesiączkują. Często jest problem ze schudnięciem, mimo stosowanej diety i uprawiania sportu. Hormony tarczycy potrzebne są do funkcjonowania całego organizmu, więc jeśli mamy ich za mało, to wszystko w naszym organizmie pracuje gorzej. Często są też to bardzo niepozorne objawy, takie jak senność, drażliwość, problemy z koncentracją, bóle piersi, niskie tętno czy zaburzenia rytmu serca. Osoby z Hashimoto są często opuchnięte, ale nie mają nadwagi.
Co więcej, czasem czasem lekarze w ogóle bagatelizują objawy swoich pacjentek. Wypadanie włosów jest ciężkie do oceny. Kiedy mamy stwierdzić, że wypadanie włosów jest patologiczne, skoro nie zawsze ma to związek z jakąś chorobą. Podobnie jest, gdy pacjentka mówi, żenie może schudnąć.Lekarzowi się często wydaje, że pacjentka tak naprawdę nie stosuje się do diety i ćwiczeń i zbyt uwydatnia problem.
Jak należy się zbadać?
Jeśli podejrzewasz u siebie Hashimoto musisz zbadać poziom TSH, FT3, FT4. Także oznacza się ATPO i ATG - przeciwciała typowe dla choroby Hashimoto. Potrzebne jest również USG tarczycy.
Po raz pierwszy zostałam mamą, nie rodząc dziecka. 'Co mnie obchodzą cudze dzieci. Niech to matki się o nie martwią' – mówiłam i nie wytrzymałam
Dziecko zostawiło psa i notatkę w parku. Płakali prawie wszyscy
Hybryd psa i kota. Zdjęcia tego zwierza bardzo popularne w sieci
NIGDY nie dawaj KOTU tych 5 produktów!
Jak wygląda leczenie?
Z reguły, leczenie farmakologiczne włącza się dopiero gdy wraz z Hashimoto występuje niedoczynność tarczycy. Hashimoto nie jesteśmy w stanie całkowicie wyleczyć, bo to choroba autoimmunologiczna. Wiele osób pomaga stosowanie diety eliminującej laktozę i gluten, jednak nie ma dowodów naukowych, by to faktycznie pomagało. Jednak często jest tak, że dieta pomaga, bowiem choroby autoimmunologiczne często wystepują razem, a do nich zalicza się także celiakię, czyli nietolerancję glutenu. Natomiast większość dorosłych bez względu na tarczycę ma nietolerancję laktozy.
Jeśli uważasz, że możesz chorować na Hashimoto, koniecznie wybierz się do endokrynologa. Może się okazać, że długo leczona depresja, to tak naprawdę choroba tarczycy.