W kalendarzu chrześcijańskim "Tłusty czwartek" jest ostatnim czwartkiem przed Wielkim Postem- dokładnie 52 dni przed Wielkanocą.

Dawniej w ten dzień nie jedzono pączków na słodko ...  Dawniej objadano się pączkami nadziewanymi słoniną, mięsem i boczkiem, które obficie zapijano wódką. 

Uważa się, że geneza tłustego czwartu leży w pogaństwie. Był to dzień, w którym bardzo hucznie, wesoło i suto obchodzono odejście zimy i nadejście wiosny.

Kolejne zapiski dotyczące tłustego czwartku pochodzą z Rzymu. Wówczas ochodzono tak zwany tłusty dzień. Jedzono chlebowe pączki z nadzienien ze słoniny.

Tłusty czwartek wśrod celebrytów. Kto jaki pączek uwielbia?

Popularne wiadomości teraz

Po raz pierwszy zostałam mamą, nie rodząc dziecka. 'Co mnie obchodzą cudze dzieci. Niech to matki się o nie martwią' – mówiłam i nie wytrzymałam

"Zostawcie męża w spokoju. Jak wam nie wstyd zabierać tatusia dziecku – patrzyła na mnie spojrzeniem pełnym determinacji. Spakowała walizkę." Z życia

Hybryd psa i kota. Zdjęcia tego zwierza bardzo popularne w sieci

NIGDY nie dawaj KOTU tych 5 produktów!

W Polsce zwyczaj hucznie przyjął się początkowo w Małopolsce. Tam zwyczaj ten nazywany był combrowym czwartkiem. Nazwa pochodzi od fikcyjnego burmistrza o nazwisku Comber, który nie był w legendzie dobry dla ludzi. Miał on umrzeć w tłusty czwartek i od tamtego czasu hucznie świętowano tą rocznicę.

W Polsce zwyczaj jedzenia słodkich pączków przyjął się około XVI wieku. Wówczas w niektóre pączki wkładano mały orzeszek lub migdał. Ten kto znalazł ten mały przysmak miał zaznać szczęścia w najbliższym czasie.

Dziś jemy pączki z różnymi nadzieniami, chruściki, oponki, faworki :)

Każdy powinien spróbować dziś choć jeden przysmak, aby nie zabrakło mu zdrowia przez kolejny rok.

Smacznego!!

Więcej ciekawych artykułów na kolezanka.com