Pola Raksa

Pola Raksa
Pola Raksa

Od czasu premiery serialu telewizyjnego "Czterej pancerni i pies" widzowie zapamiętali i pokochali pielęgniarkę Marusię, w którą wcieliła się Pola Raksa.

Sukces aktorki stał się jeszcze poważniejszy po nakręceniu melodramatu "Zosya".

Było to pierwsze i bardzo udane doświadczenie wprowadzenia zagranicznej aktorki do kina radzieckiego. A jej popularność w ZSRR graniczyła z szaleństwem. W tamtych latach kobiety masowo ścinały włosy "pod Polę", a kwadrat z grzywką był najmodniejszą damską fryzurą.

Popularne wiadomości teraz

„Nigdy nie myślałam, że będę musiała wybierać między tatą a mamą. Bez względu na to, co zrobię, jedno z nich poczuje się bardzo źle”

„Myślałaś, że będę patrzeć na to, jaka jesteś teraz szczęśliwa. Nie jesteś lepsza ode mnie”

"Pewnego dnia podczas rozmowy mama powiedziała Adamowi, który był wtedy moim chłopakiem, że mam oszczędności": nie powinna była tego robić

"Przez wiele lat ani moja matka, ani moja siostra nie chciały mnie znać, a teraz zmuszają mnie do porzucenia wszystkiego i służenia im"

Pola Raksa
Pola Raksa

A dla wielu mężczyzn stała się ideałem piękna. Polski aktor Jerzy Stuhr stwierdził kiedyś, że to dzięki niej wybrał sobie zawód.

Beata Tyszkiewicz

Beata Tyszkiewicz
Beata Tyszkiewicz

Kolejna aktorka, o której wyglądzie marzyło wiele dziewczyn w latach 90. Tyszkiewicz zaczęła występować w filmach w latach 60. Po premierze filmu A. Konczałowskiego "Gniazdo szlachty", w którym zagrała rolę Warwary Ławreckiej, spadła na nią po prostu ogromna sława.

Piękną Polkę podziwiał nawet prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow, nazywając ją "naszą słynną aktorką".

W 1992 roku wystąpiła we wspólnym polsko-rosyjskim filmie "Piękna nieznajoma", opartym na opowiadaniu Aleksieja Tołstoja "Zemsta". Aktorka grała również Białorusinów — w 2001 roku ukazał się film w reżyserii Michaiła Ptaszuka "W sierpniu '44...", gdzie Tyszkiewicz wcieliła się w rolę pani Grolińskiej.

Obecnie aktorkę można sporadycznie zobaczyć w programach telewizyjnych (w szczególności pojawiła się w telewizji w programie "Taniec z gwiazdami"). W wolnym czasie lubi fotografować i cieszyć się życiem w swojej warszawskiej posiadłości.

Elżbieta Starostecka

Elżbieta Starostecka
Elżbieta Starostecka

Po filmie Trędowata, w którym Starostecka zagrała główną rolę, stała się tak popularna w Związku Radzieckim, że wiele kobiet w połogu nadało swoim córkom imię Elżbieta.Urocza aktorka miała też bardzo przyjemny głos.

Elżbieta Starostecka
Elżbieta Starostecka

Anna Dymna

Anna Dymna
Anna Dymna

Aktorka ta zasłynęła w ZSRR rolą Marysi we wspaniałym polskim filmie "Znachor", choć wcześniej zdążyła zagrać w ponad 20 filmach.

Oprócz "Znachora" Annę można zobaczyć w takich filmach jak "Trędowata", "Do ostatniej kropli krwi", "Mistrz i Małgorzata" (1988), "Dama z kameliami" i innych.

Ewa Szykulska

Ewa Szykulska
Ewa Szykulska

Urocza polska aktorka jest dobrze znana radzieckim widzom dzięki romantycznemu filmowi "Gwiazda zwodniczego szczęścia", gdzie aktorka wcieliła się w rolę Poliny Geble.

Ewa Szykulska — aktorka wszechstronna grała różne kobiety i o tragicznym, i o romantycznym losie. Udało jej się ponownie wcielić w Apollinarię Susłową, pierwszą namiętność Dostojewskiego w "Dwudziestu sześciu dniach z życia Dostojewskiego" oraz zagrać Zinę, dziewczynę pisarza, w filmie opartym na autobiograficznym scenariuszu Gabryłowicza "Wyznanie miłości". Podczas kręcenia tego filmu Ewa zakochała się w żonatym reżyserze i to tak bardzo, że próbował nawet opuścić rodzinę, ale w pewnym momencie opamiętał się.

Barbara Brylska

Barbara Brylska
Barbara Brylska

I wreszcie chyba najbardziej popularna i uwielbiana przez wielu polska aktorka — Barbara Brylska. Swoją niebotyczną urodą po premierze kultowego filmu E. Riazanowa urzekła setki tysięcy mężczyzn w ZSRR, którzy marzyli o spotkaniu tej samej Nadii.

Gwiazda "Ironii losu" nigdy nie zdawała się rozumieć, dlaczego spadła na nią tak wielka sława. Reżyser Riazanow przy tej okazji powiedział kiedyś tak: "Stała się narodową rosyjską aktorką. Moja ulubiona rosyjska aktorka. Wiesz, dzięki temu filmowi. Nie rozumiała, dlaczego taki sukces, to ona nadal nie rozumie, chyba ... ".

W Polsce jej kariera aktorska rozpoczęła się jeszcze w latach 60.

Barbara Brylska
Barbara Brylska

Po tym czasie zaczęła częściej pojawiać się na srebrnym ekranie. Do jej znanych dzieł filmowych należą: "Ślady sokoła" (1968), "Białe wilki" (1968), "Droga słońca" (1968) i "Mewy" (1968). (1968), "Białe wilki" (1969), epopeja filmowa "Wyzwolenie", "Anatomia miłości" (1972).

Więcej ciekawych artykułów na kolezanka.net