Mimo, ze pierwszy udany przeszczep serca miał miejsce 2 lata wcześniej, to właśnie ta operacja, która uwieczniona została na tej pięknej, wzruszającej fotografii przeszła do historii jako czyn nadludzki.

Prezydent Andrzej Duda na ślubie. Jego wizyta zaskoczyła wszystkich

W listopadzie 1985 roku profesor Zbigniew Religia dokonał przełomu w światowej kardiochirurgii. Przeszczepił serce od nieżyjącego pacjenta. Chociaż operacja udała się, pacjent po 2 miesiącach zmarł na sepsę.

Kolejna operacja odbyła się w sierpniu 2 lata później i zapisała się w kartach historii właśnie tym zdjęciem.

Popularne wiadomości teraz

„Wolałbym wyrzucić te pieniądze i nie dawać ich tobie. Gdzie była twoja głowa, kiedy wybierałaś mi zięcia: teraz siedzisz w biedzie”

„Synu, jesteś intelektualistą, gdzie znalazłeś taką narzeczoną, ona nie potrafi sklecić dwóch słów”

„Mamo, kupiłem ci trochę mięsa - tylko nie mów mojej żonie, schowaj to szybko”: kobieta spojrzała na syna zdezorientowana

„Byłam zaskoczona widząc nową koszulę w szafie mojego męża, to nie może być tak, że ma kogoś innego”

Widzimy na nim profesora Zbigniewa Religę, po blisko 23 godzinnej operacji przeszczepu serca. W rogu sali operacyjnej śpi asystent profesora., a na stole po udanej operacji wśród plątaniny kabli lezy pacjent Tadeusz Żytkiewicz.

Pan Tadeusz był nauczycielem. W chwili przeszczepu miał 61 lat i był po trzech atakach serca. W jego wieku przeszczep wydawał się niemożliwym do dokonania. Profesor ze swoim zespołem podjął się jednak zadania.

Profesora Religę okrzyknięto "Bogiem Kardiochirurgii". Profesor zmarł w 8marca 2009 roku.

Jego pacjent Tadeusz Żytkiewicz był najdłużej żyjącym pacjentem po przeszczepie serca. Po udanej operacji udało mu się jeszcze w dobrym zdrowiu przeżyć 30 lat. Odszedł w 2007 roku w wieku 91 lat!

Więcej ciekawych artykułów na kolezanka.com