Nyakim Gatwech urodziła się w wielodzietnej afrykańskiej rodzinie w 1993 roku na terytorium Sudanu Południowego. Natomiast wojna domowa zmusiła rodzinę wędrować po obozach dla uchodźców i mieszkać w namiotach.
Kiedy rodzina próbowała dostać się do Etiopii, starsza siostra Nyakim zginęła. W Etiopii ich namiot znajdował się w pobliżu miasta Gambela. Dzięki regularnej pomocy humanitarnej, która pochodziła z misji ONZ, rodzinie na szczęście udało się przeżyć. Co prawda, im wciąż brakowało wody pitnej, więc oni musieli korzystać z wody z pobliskich zbiorników.
Po zakończeniu misji ONZ rebelianci zaczęli atakować obóz, więc uchodźcy musieli opuścić swoje namioty. Oni udali się do Kenii, gdzie nadal mieszkali w namiotach, pozbawieni podstawowych warunków do życia i opieki medycznej.
Z biegiem czasu rodzinie udało się przeprowadzić do Stanów Zjednoczonych, do miasta Buffalo – w tym czasie Nyakim miała już 14 lat. Dzięki temu dziewczyna zaczęła uczęszczać do szkoły. Jej koledzy z klasy byli Amerykanami o jasnej karnacji. Niektóre dzieci szydziły z niej, mówiąc, że z powodu jej ciemnego koloru skóry nie mogą jej zobaczyć, podczas gdy reszta po prostu się bała dziewczyny lub unikała.
To bardzo negatywnie wpłynęło na stan emocjonalny Nyakim i dziewczyna postanowiła wybielić skórę. Na szczęście jednej z jej znajomych udało się namówić ja tego nie robić – ta kobieta zrobiła sobie taką procedurę i bardzo tego żałowała.
Nyakim nie znała dobrze angielskiego, dlatego zawsze miała nieporozumienia z nauczycielami i kolegami z klasy. Dziewczynę bardzo martwiła się przez to i często płakała.
Gdy rodzina przeniosła się do Minnesoty, sytuacja trochę się polepszyła. Do miejscowej szkoły uczęszczały dzieci wielu uchodźców z Somalii i Sudanu. Ale ciemny kolor skóry dziewczyny zawsze budził niejednoznaczne emocje ze strony otaczających ją osób. Oni zastanawiali się, skąd dziewczyna pochodzi i dlaczego ma tak ciemną karnację.
Jednak pewien incydent radykalnie zmienił życie dziewczyny. Pewnego razu dziewczyna szła do sklepu, a jakaś grupa Amerykanów zatrzymała ja i poprosiła ją o zrobienie z nimi zdjęcia – z jakiegoś powodu oni uznali, że dziewczyna pracuje jako modelka.
Po tym incydencie Nyakim zaczęła poważnie zastanawiać się nad karierą modelki. Wtedy ona poprosiła znajomego fotografa zrobić jej portfolio i zaczęła chodzić na castingi.
Na dziewczynę zwróciło uwagę wiele słynnych magazynów, a pseudonim „Queen of the Dark” przylgnął do niej na stale. Obecnie dziewczyna regularnie bierze udział w pokazach mody znanych i kręceniu reklam. Walczy też o prawa osób o ciemnej karnacji.
Nyakim lubi mówić, że jej skóra pochłania promienie słoneczne, a włosy nie wiedza, czym jest prawo powszechnego ciążenia, więc można śmiało nazwać ją „czarodziejka”.
Kiedy Nyakim byla już znaną modelką, jej przydarzyła się ciekawa sytuacja: kierowca taksówki, nie wiedząc, kim ona jest, opowiedział jej o zabiegu wybielania skóry. Nyakim tylko się uśmiechnęła, ponieważ już dawno zaakceptowała siebie i była bardzo dumna ze swoich korzeni.
Obecnie dziewczyna ma ponad milion followersów z całego świata, i ich liczba stale rośnie. Lecz aby w pełni cieszyć się jej zdjęciami, trzeba dobrze wyregulować ostrość obrazu na ekranie.
Pewnego razu dziewczyna prawie dostała się do Księgi Rekordów Guinnessa ze względu na kolor skóry, ale okazało się, ze to jest niemożliwe, ponieważ fizjologia nie jest żadnym rekordem.