Często kobiety martwią się o swoją wydzielinę z pochwy. Przez notoryczne reklamamy przeróżnych płynów do higieny intymnej i wkładek, które teoretycznie gwarantują nam pachnące kwiatkami okolice intymne przez cały dzień wydaje nam się, że każda wydzielina, którą wyprodukuje nasza pochwa jest zła i trzeba ją leczyć. Jednak tak nie jest, bowiem nasza pochwa naturalnie wydziela śluz.

Jeśli więc Twoja wydzielina jest przezroczysta, biaława, rozciągliwa, lepka i ma delikatny, ale nie drażniący zapach to oznacza, że wszystko jest w porządku. Jest to wtedy naturalna reakcja naszego organizmu i efekt "samoczyszczenia" się pochwy.

7 doskonałych wiadomości dla tych, którzy obawiają się raka

Kiedy powinniśmy się zacząć martwić?

Biała bardzo gęsta wydzielina

Popularne wiadomości teraz

„Publikuję osobiste nietypowe zdjęcie. Komentarze: ‘W pani wieku takich zdjęć nie wolno publikować.’ ‘Po co to pokazywać. Myśli że ma 16 lat." Z życia

Top 10 zaskakujących ciekawostek o kotach. Mało kto o tym wie

Dlaczego nie wolno myć jajka przed przechowywaniem?

Hybryd psa i kota. Zdjęcia tego zwierza bardzo popularne w sieci

Jeśli Twoja wydzielina jest biała, serowata, o nieprzyjemnym zapachu, a oprócz tego występuje swędzenie i pieczenie to prawdopodobnie oznacza infekcję grzybiczą drożdzami Candida albicans. Są to grzyby, które naturalnie występują w naszej pochwie, ale w przypadku infekcji - jest ich za dużo. 

Wydzielina od białej, po szarej aż do zielonkawej

Na infekcję bakteryjną może wskazywać najczęściej wydzielina o szarawym kolorze, jednak jej barwa nie jest najistotniejsza, bowiem o takiej infekcji najwięcej mówi nam jej rybi zapach. Tę infekcję wywołują głównie bakterie z rodzaju Gardnerella vaginalis.

Wydzielina brązowa

Jeśli Twoja wydzielina ma brunatny odcień nie wskazuje ona na infekcję, a najprawdopodobniej na plamienia, które mogą występować u kobiet, które mają nieregularny cykl miesiączkowy. Jeśli sytuacja jest sporadyczna - nie wskazuje niczego groźnego, ale jeśli wystepuje bardzo często, powinniśmy to skonsultować z lekarzem.

Aktorki, które wygrały walkę z rakiem piersi. Jak tego dokonały? Wystarczy pamiętać o jednej zasadzie

Jak chronić się przed infekcjami?

Jeśli myślisz, że infekcje pochwy dotyczą tylko Ciebie - jesteś w błędzie, bowiem ta niekomfortowa przypadłość dotyka wiele z nas i jest to najczęstszy problem z jakim panie udają się do ginekologa. Jednak okazuje się, że zwalczenie infekcji jest prostsze niż myślisz. Tak więc co robić, by zadbać o nasze miejsca intymne?

  • Mało kto o tym mówi, ale ważne jest to, żeby myć swoje okolice intymne tylko z zewnątrz. Nie myjemy pochwy w środku, bowiem wypłukujemy wtedy nasz dobre bakterie, które w prostym języku - mają pokonywać złe bakterie. 
  • Podcieraj się zawsze od przodu ku tyłowi. Kierując się od odbytu w stronę wzgórka łonowego narażamy się na to, że do naszej pochwy trafią bakterie z odbytu, które w pochwie są niemile widziane.
  • Noś bawełniane majtki jak najszęściej, a w nocy śpij bez bielizny, by dać "oddech" naszym miejscom intymnym. Jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż noszenie wkładek, które w żaden sposób nam nie pomogą w infekcji. Poza tym... jeśli zaczniesz spać bez bielizny, Twój partner na pewno będzie wręcz wniebowzięty ;)
  • Noś częsciej sukienki i spódnice. Obcisłe jeansy czy leginsy sprzyjają powstaniu infekcji.
  • Dbaj o to, by ograniczyć słodycze, bowiem cukier świetnie odżywia drożdże w pochwie, więc im więcej cukru, tym więcej grzybów, a to zwiększa ryzyko infekcji.
  • Pamiętaj, że gdy sama stosujesz leki, by pozbyć się infekcji, leczenie musi także przeprowadzić Twój partner, inaczej będziecie się tak zarażać bez końca.

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na koleżanka.com