Pandemia koronawirusa zmusza nas do refleksji. Jeszcze kilka tygodni temu nikt nie sądził, że dzieci będa marzyć o pójściu do szkoły, że wyjście do parku czy spotkanie z rodziną będzie dla nas czymś zupełnie nieosiągalnym.
A jednak, żyjemy w XXI wieku, a wyjście z domu może się okazać dla nas śmiertelne.
W tych trudnych czasach powinniśmy być ponadto. Nie powinny się dla nas liczyć wszelkie podziały. Narodowość, płeć, wyznanie czy polityczne przekonania dziś nie mają znaczenia. Dziś martwimy się o zdrowie i życie i myślimy o tych, którzy mają od nas gorzej.
Dlatego powinniśmy promować wszelkiego rodzaju akty solidarności w walce z koronawirusem. Oto one:
Gdy szkoły i przedszkola są zamknięte od tygodni, dzieci mogą się nudzić. Aby je rozbawić, tysiące Belgów i Holendrów umieściło urocze misie w swoich oknach. Wiele z nich jest zarejestrowanych na interaktywnych mapach, dzięki czemu rodzice mogą planować rodzinne wyjścia na trasie, na której jest najwięcej pluszowych misiów.
Wielu Włochów od tygodni jest zamkniętych w swoich mieszkaniach. Ich kraj jest w sytuacji dramatycznej, dlatego mieszkańcy robią co mogą, by wzajemnie się wesprzeć. W oknach i na balkonach w całym kraju wiszą plakaty z kolorową tęczą i hasłem: „Andra tutto bene” („Wszystko będzie dobrze”).
Szwajcaria wysyła gest solidarności. Zgodnie z mottem „światło jest nadzieją”, jasne wiadomości przesyłane są z Matterhorn. Na tej symbolicznej dla Szwajcarów górze wyświetla się na zmianę „#hope” z „#stayathome” - wezwanie do poważnego potraktowania pandemii i nie wychodzenia z domu.
Personel medyczny w wielu krajach pracuje od tygodni na absurdalnych obrotach. Niektórzy Europejczycy stoją wieczorem przy otwartych oknach i na balkonach, by oklaskiwać lekarzy i pielęgniarki. Pakistańczycy machają białymi flagami, aby oddać hołd personelowi medycznemu.
Pomaganie w robieniu tego, co robisz najlepiej, zdecydowanie odnosi się do kolektywu graffiti RBS Crew w Senegalu. Swoimi dziełami sztuki na ścianach w Dakarze pokazują populacji, w jaki sposób mogą powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa. Kichanie w zgięcie ręki jest jedną z ważnych zasad ochrony innych.
Masowe zwolnienia Ukraińców zmuszają ich do powrotu. Przy granicy zbierają się tłumy
Także Polska pokazała akt solidarności z Włochami. Niedawno w wielu polskich miastach na charakterystycznach budynkach w kraju była wyświetlana flaga Włoch.
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na koleżanka.com