Święta Wielkanocne łączą się w Polsce z wieloma ciekawymi tradycjami. Część z nich jest dalej żywo kultywowana. Większość tradycji zanika, cześć trwa i jest przekazywana dalej z pokolenia na pokolenie jednak w nieco zmienionej formie.
Zajączek uznawany jest za symbol Wielkanocy. Słodkie fotografie małych króliczków
Wciąż święcimy pokarmy w Wielką Sobotę, tradycyjnie malujemy pisanki, w niedziele przed Zmartwychwstaniem Pana Jezusa zanosimy palemki do kościołów, a lany poniedziałek to czas oblewania się woda.
Twój idealny przepis na pasztecik Wielkanocny. I będzie palce lizać!
Ciekawe jednak czy wiesz, czym jest pogrzeb żuru i śledzia, wieszanie Judasza czy kurek dyngusowy?
Pogrzeb żuru i śledzia
Ten zwyczaj najczęściej obchodzono na Kujawach. Dawniej przywiązywano dużą wagę do Wielkiego Postu. Przez 40 dni powstrzymywano się od jedzenia nie tylko mięsa, ale także cukru i nabiału. Najczęściej spożywanymi pokarmami był żur i śledź. Nic więc dziwnego, że po tym czasie robiono tym potrawom tradycyjny pogrzeb. Na drzewie wieszano wyciętego z tektury śledzia, a pod drzewo wylewano lub zakopywano gar żuru. Po tych zabawach, którym towarzyszyły przyśpiewki brano się do przyrządzania tradycyjnych wielkanocnych potraw.
Wieszanie Judasza
Ten zwyczaj wiąże ze sobą dwie tradycje. Pierwsza łączy się z tradycyjnym topieniem Marzanny - pożegnaniem zimy i wołaniem wiosny, pory, w której wszystko rodzi się do życia. Drugie znaczenie jest bardziej wymowne. Wieszanie Judasza, ma symboliczny charakter wymierzenia Judaszowi kary jako zdrajcy Pana Jezusa.
Kurek dyngusowy
To zwyczaj ludowy związany z Lanym Poniedziałkiem. Młodzi chłopcy jeździli po wsi z wózkiem, na którym siedział kogut, później sztuczny ptak zrobiony ze słomy. Młodzieńcy obchodzili wszystkie domy we wsi, śpiewając i zbierając datki. Polewali panny woda. Wszystko to było w bardzo żartobliwej formie i miało charakter zalotów.
Więcej ciekawych artykułów na kolezanka.com