Za sprawą utrudnionej nauki uczniów przez przymusową naukę zdalną z powodu epidemii SARS-CoV-2 rząd podjął odpowiednie kroki w celu przeprowadzenia matury i egzaminu ósmoklasisty. Zmiany mają być jednorazowe. 

Zmiany w egzaminie maturalnym

  • Brak obowiązkowych matur ustnych. Do tego typu egzaminu będą mogli natomiast przystąpić uczniowie, które potrzeją ich do postępowania rekrutacyjnego na uczelnie zagraniczną
  • Brak obowiązku przystapienia do egzaminu w formie rozszerzonej. Chętni absolwenci oczywiście będą mogli takowe zdawać, maksymalnie do 6 przedmiotów.
  • Z matematyki na poziomie podstawowym – ograniczono wymagania dotyczące funkcji i graniastosłupów, w całości zredukowano wymagania dotyczące brył obrotowych i wymagania z IV etapu edukacyjnego dotyczące ostrosłupów.
  • Z geografii na poziomie rozszerzonym – usunięto niektóre treści o charakterze faktograficznym oraz zagadnienia, które są trudne do omówienia podczas nauki zdalnej, np. część zagadnień z zakresu przeszłości geologicznej Ziemi, charakterystykę reżimów rzecznych w Polsce, zmiany funkcji obszarów wiejskich na świecie, zróżnicowanie językowe ludności świata.
  • W związku z prowadzonymi zmianami każdy uczeń będzie miał też możliwość zmiany swojej deklaracji przystapienia do egzaminu maturalnego.

Oto ranking najpiękniejszych kobiet w Europie. Na którym miejscu znalazły się Polki?

Zmiany w egzaminie ósmoklasisty

  • Z języka polskiego – z listy lektur obowiązkowych wykreślono Tędy i owędy Melchiora Wańkowicza.
  • Z matematyki – ograniczono wymagania dotyczące działań na pierwiastkach oraz stereometrii (brył przestrzennych).
  • Z języka angielskiego – z listy środków gramatycznych wykreślono czas past perfect oraz mowę zależną.

Ze względu na liczne zmiany od 14 do 17 grudnia br. Ośrodek Rozwoju Edukacji przeprowadzi szkolenia z zakresu wprowadzanych zmian w wymaganiach egzaminacyjnych na egzaminie ósmoklasisty i egzaminie maturalnym. 

Myślicie, że zmniejszenie wymagań dla uczniów to dobry pomysł?

Popularne wiadomości teraz

„Wybacz mi, moje dziecko, że nie chciałam cię widzieć z wizytą i nigdy nie powiedziałam dobrego słowa, miałam ku temu swoje powody”

„W niedzielę pojechaliśmy do domu moich teściów, mój mąż chciał pogratulować mojej mamie z okazji jej urodzin, które właśnie minęły”

„Chciałabym mieć syna zamiast córki. Syn Natalii wypadł tak dobrze, ale o mojej Marcie nie ma co pisać”

„Byłam zaskoczona widząc nową koszulę w szafie mojego męża, to nie może być tak, że ma kogoś innego”

Dziękujemy Ci za przeczytanie artykułu do końca. Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na kolezanka.com