Smutna wiadomość dla wszystkich Polaków pojawiła się w niedzielę, 29 marca od rana. Nie stało utalentowanego kompozytora Krzysztofa Pendereckiego. O jego śmierci poinformowało Radio Krakow opierając się na słowach żony i Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.
Kwarantanna na wesoło. Najlepsze memy, które rozbawią Cię do łez
Ostatnio wielki twórca walczył się z ciężką chorobą. Jaka same to była choroba, nie wiadomo. Tak samo miał dwa testa na koronawirus, w obu przypadkach wynik był niegatywny. Krzysztof Penderecki był polskim kompozytorem, dyregentem i pedagogiem muzycznym. Przedstawiciel polskiej szkoły kompozytorskiej w latach sześćdziesiątych. W 2012 roku dziennik „The Guardian” nazwał go „najprawdopodobniej największym żyjącym polskim kompozytorem”.
Wśród jego najbardziej rozpoznawalnych utworów są Ofiarom Hiroszimy – Tren, Pasja według św. Łukasza, Polskie Requiem oraz III Symfonia. Utwory Pendereckiego można był znaleźć w takich filmach jak Egzorcysta Williama Friedkina, Lśnienie Stanleya Kubricka, Dzikość serca Davida Lyncha, Ludzkie dzieci Alfonso Cuaróna, Katyń Andrzeja Wajdy oraz Wyspa tajemnic Martina Scorsese.
Penderecki za swoją pracę i twórczość otrzymał kilkanaście nagród. W tym dwukrotnie Prix Italia oraz czterokrotnie Nagrodę Grammy. Kawaler najwyższego polskiego odznaczenia, Orderu Orła Białego.
Martyna Wojciechowska zdradziła jak Kossakowski ją poderwał. Ich pierwsza randka była wyjątkowa
W swoim życiu Krzysztof był dwukrotnie żonaty. Pierwszą jego żoną była Barbara Penderecka, z którą kompozytor miał córkę Beatę. Para się rozwiodła. W 1965 roku Penderecki wziął ślub z Elżbietą Solecką. W tym związku pojawiło się dwoje dzieci: syn Łukasz Penderecki i córka Dominika Penderecka.
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na koleżanka.com