17 grudnia jest 351 dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 14 dni. Dziś imieniny obchodzą: Bega, Florian, Jan, Jolanta, Modest, Olimpia, Wiwina, Łazarz, Łukasz, Żyrosław. 

Żona Piątka zachwyca urodą

Dzisiaj dla niektórych będzie ciężki dzień, a czemu? Bo 17 grudnia jest Dzień bez przekleństw w Polsce. Zaskakująco? No, ale cóż. Nie będzie ukrywać , że w ostatnich czasach ludzkość po prostu nie może istnieć bez przekleństw. Tak, tak, nie zgadzasz się z tym? A zapytaj siebie, jak często używasz przekleństwa? Każdy dzień, godzinę, a może minutę?

17 grudnia Dzień bez Przekleństw

Tak, naprawdę ten dzień stworzony po to, aby jak to mówiąc "oczyszczać" nasz język. Polska mowa, która nie potrzebuje wulgaryzmów, by trafnie i dosadnie wyrażać emocje. Zespół naukowców z angielskiego Keele University odkrył, że przeklinanie – zwłaszcza spontaniczne, jako reakcja na bodziec – redukuje fizyczne odczuwanie bólu. Jednak pomimo iż przekleństwa istnieją tak długo, jak sam język, są one powszechnie uważane za objaw prymitywizmu i braku kultury. Nie wszędzie pozwolone wulgaryzmy, w nietorzy krajach ich używanie możesz zapłacić, a w ekstremalnych przypadkach możesz trafić do aresztu na 15 dni. Zgodnie z religią używanie przekleństw jest brane pod uwagę jak wielki grzech.

Popularne wiadomości teraz

„Po tym, jak mój szef kazał mi natychmiast wrócić do domu wieczorem i zostawił Martę, wszystko zrozumiałam”

„Pewnego razu jechałam do rodziny w wiosce. W pociągu starsza kobieta, którą spotkałam po raz pierwszy, opowiedziała mi trudną historię swojego życia”

„Więc jak ci się żyje z ojcem mojego dziecka”: zapytała mnie koleżanka z klasy mojego męża: „i dlaczego ją to interesuje”

"W ostatni weekend mój młodszy syn postanowił zrobić mi niespodziankę. W sobotni poranek na progu stała swatka"

Bez przekleństw!

"Niemożliwe nie istnieje": Wojciechowska szczerze o adopcji dziewczynki z Tanzanii

Przekleństwa, tak jak cały system języka, ewoluują. Na przykład, nacechowane pejoratywnie słowo dziwka jeszcze kilkaset lat temu było neutralne i oznaczało dziewczynę. Słowo dupa z kolei oznaczało niegdyś po prostu zagłębienie.

No, jak zmożesz jeden dzień wytrzymać bez przekleństw? 

Więcej ciekawych artykułów zajdziesz na koleżanka.com