Specjaliści uważają, że wiele czynników ma wpływ na przybieranie na wadze. Przypominają jednak, że nadwaga może być złożonym efektem zaburzeń genetycznych, hormonalnych oraz skutkiem ubocznym wielu chorób. Z badań wynika, że prawdopodobieństwo wystąpienia otyłości u dziecka otyłych rodziców wynosi 80%. W przypadku jednego rodzica - 40%. Nie oznacza to, że dziecko jest skazane na nadwagę przez całe życie. Ważny jest rozsądek oraz świadomy wybór stylu życia. Geny mogą mieć wpływ na apetyt, uczucie sytości, metabolizm, a nawet na tendencje do wykorzystywania jedzenia jako sposobu radzenia sobie w sytuacjach stresowych.
Ogromne znaczenie mają także choroby występujące w danej rodzinie. Dotyczy między innymi cukrzycy, niedoczynności tarczycy, a także chorób związanych z układem krążenia. Również leki mogą powodować przyrost masy ciała. Efektem ubocznym jest zwiększony apetyt oraz spowolniony metabolizm.
Dieta po usunięciu pęcherzyka żółciowego, laparoskopia
4 sposoby, aby jeść więcej warzyw!
Niektórzy eksperci uważają jednak, że środowisko i otoczenie ma zdecydowanie większy wpływ na problem otyłości. Przypominają jak istotną rolę odgrywają nawyki z dzieciństwa.
Współczesny styl życia sprzyja otyłości. Coraz więcej jemy, a mniej się ruszamy. Towarzyszy nam ciągły stres i brak snu.
Badania wykazują, że osoby z różnymi zaburzeniami emocjonalnymi są bardziej podatne na podjadanie. Z kolei nadwaga może być przyczyną złego stanu psychicznego.
Łatwo dostępna żywność może być kolejnym powodem nadmiernych kilogramów. Przekąski są na wyciągniecie ręki, a gotowe posiłki można juz kupić w każdym kiosku. Zmienił się również sposób spędzania wolnego czasu. Wiele osób woli odpoczynek przed TV niż wybrać się na spacer do parku. Więcej ciekawych tematów znajdziesz na https://kolezanka.net/