Jedni ją kochają, a drudzy w ogóle nie czują potrzeby, by ją pić. Już w wieku dziecięcym poznajemy smak herbaty, ale wraz z wiekiem poszukujemy różnych jej smaków dla urozmaicenia diety. Producenci więc dbają o nas i obecnie mamy ogromny wybór herbat na rynku, począwszy od białej, a kończąc na czarnej. Duży rozrzut, prawda?
Zima to ta pora roku, w której częściej sięgamy po kubek ciepłej, ulubionej herbaty. Jednak co tak naprawdę wiesz o właściwościach tego napoju? Jedni mówią, że ma większe właściwości energetyczne niż kawa, a inni negują ją za osadzanie się na zębach i tworzenie brzydkich przebarwień. Jaka jest prawda? Przekonaj się sama!
Czarna herbata
Podczas jej produkcji liście herbaciane są w całości poddawane fermentacji. Zyskują przez to charakterystyczny smak i aromat, ale tracą część cennych przeciwutleniaczy. Co ciekawe, z przefermentowanych liści herbacianych kofeina jest uwalniana w większej ilości. Napary z czarnej herbaty zawierają jej nawet 3-krotnie więcej niż z herbaty zielonej! Jej zaletą jest obecność fluoru, który zapobiega powstawaniu próchnicy. Dodatkowo, nie powoduje ona tak silnego odkładania się osadu na zębach, więc jest polecana przez stomatologów. Nie doradzamy jednak spożywać jej aż tak często. Pita w dużych dawkach odwadnia organizm, zbyt mocno pobudza i może prowadzić do fluorozy.
Prosty trik, który przyspiesza metabolizm!
"Następnego dnia pod drzwiami znaleźliśmy notatkę: 'Kocham i czekam, wreszcie będziemy mogli być razem. Wkrótce twojej żony już nie będzie.'" Z życia
"W sensie, skąd macie brać pieniądze – zdziwiłam się – nie pracujecie, a ja muszę. Syn z synową żyli z tego, co im przesyłałam z Anglii." Z życia
Dziecko zostawiło psa i notatkę w parku. Płakali prawie wszyscy
NIGDY nie dawaj KOTU tych 5 produktów!
Zielona herbata
Nie bez powodu nazywamy ją „najzdrowszym napojem na świecie”. Białe i zielone herbaty mają najwyższą zawartość polifenoli, korzystnie działających na układ krążenia, odtruwających, opóźniających procesy starzenia i chroniących przed nowotworami. Jednak jej wadą może być lekko gorzki i cierpki smak.
Biała herbata
Biała herbata ma również właściwości przeciwutleniające, jak herbata zielona, a więc będzie ona nas chronić przed najgroźniejszymi chorobami, cechującymi się wysoką śmiertelnością, czyli przed chorobami układu krążenia i przed nowotworami. Jej dużą zaletą, dzięki której może przewyższać zieloną herbatę, jest jej naturalnie słodki smak. Pąki roślin, z których powstaje biała herbata są zrywane i gotowane na parze, aby zapobiec utlenianiu, dzięki czemu herbata ma wysoką zawartość przyjaznych dla ciała katechin, które mogą między innymi spowolnić starzenie się komórek. Wbrew logice, to jednak ona odkłada się najobficiej na naszych zębach, wywołując brzydki osad, a więc nie można przesadzać z jej ilością. Chyba, że będziemy pić ją przez słomkę – oczywiście nie plastikową! ;)
Kilka prostych zasad, dzięki którym wzmocnisz odporność.
Czerwona herbata (Pu-erh)
Jest poddawana częściowej (ok. 70 proc.) fermentacji wpływającej na powstawanie jej intensywnego ziemistego aromatu. Napary z czerwonej herbaty obniżają stężenie cholesterolu, dzięki obecności lowastatyny –tej samej substancji, która wykorzystywana jest do stosowania leków na tę przypadłość. Czerwony napar również wspomaga procesy trawienne i ma działanie odchudzające. Zdecydowanie warto wybrać ją, niż herbatę przeczyszczającą, którą niestety wiele osób używa bezpodstawnie, próbując w ten sposób zrzucić wagę. Pamiętajcie, może się to skończyć poważnymi problemami z trawieniem oraz niedożywieniem, czy awitaminozą, pozbywając się niezbędnych mikro- i makroelementów z naszego organizmu.
Więcej ciekawych artykułów zajdziesz na koleżanka.com