Wydawać by się mogło, że czasy się zmnieniają, mamy równouprawnienie w każdej dziedzinie życia, a patriarchat odchodzi w zapomnienie. Statystyki są jednak bezlistosne- choć większość Polaków deklaruje partnerskie podejście do obowiązków domowych, niestety pary, które faktycznie wcielają go w życie są mniejszością.
Fot. Pixabay
Deklarowany "partnerski" model rodziny opiera się głównie na pracy zawodowej obojga małżonków. Jednak kiedy z tej pracy wracają, partnerstwo często się kończy.
Po raz pierwszy zostałam mamą, nie rodząc dziecka. 'Co mnie obchodzą cudze dzieci. Niech to matki się o nie martwią' – mówiłam i nie wytrzymałam
"Następnego dnia pod drzwiami znaleźliśmy notatkę: 'Kocham i czekam, wreszcie będziemy mogli być razem. Wkrótce twojej żony już nie będzie.'" Z życia
Top 10 zaskakujących ciekawostek o kotach. Mało kto o tym wie
Hybryd psa i kota. Zdjęcia tego zwierza bardzo popularne w sieci
Fot. Gratisography
Kobiety są wciąż odpowiedzialne za zdecydowaną większość obowiązków domowych. Badanie przeprowadzone przez Centrum Badania Opinii Społecznej w 2018 roku wykazało, że kobiety odpowiadają w większości za przygotowanie postłków (kobiety 65%, mężczyźni- 5%, różnie lub wspólnie- 18%), zmywanie naczyń (kobiety 56%, mężczyźni- 13%, różnie lub wspólnie- 31%), gruntowne porządki (kobiety 57%, mężczyźni- 8%, różnie lub wspólnie- 35%). Mężczyźni największą niechęcią darzą pranie i prasowanie ubrań- za pranie odpowiedzialnych jest bowiem aż 82% kobiet, a tylko 2% mężczyzn! Pozostałe 15% deklaruje partnerskie podejście do tematu. Pdobnie jest w przypadku prasowania- zajmuje się nim 81% kobiet, a tylko 6% mężczyzn.
Fot. Kaboompics .com, Pexels
Najmniejszą dysproporcję widać przy załatwianiu spraw urzędowych (odpowiada za to 37% kobiet, 25% mężczyzn, a 38% par dzieli się po równo tym obowiązkiem), oraz przy wyrzucaniu śmieci (21% kobiet, 29% mężczyzn, 50% dzieli się po równo).
Fot. Burst, Pexels
Mężczyźni przodują w trzech dziedzinach- wcześniej wspomnianym wyrzucaniu śmieci, wykonywaniu drobnych napraw (odpowiada za nie aż 81% mężczyzn, 7% kobiet, a 12% dzieli się po równo) oraz zlecaniu usług do wykonania (60% mężczyzn, 17% kobiet, 23% po równo).
Fot. Nathan Cowley, Pexels
Niestety dysproporcja wciąż jest duża, jednak z roku na rok polskie pary dążą do równości w obowiązkach domowych- oby tak dalej!